Facebook hozzászólás
256

Így spórolhatunk a fűtésen

Nem is gondolnánk, mennyit megspórolhatunk, ha kicsit odafigyelünk a háztartásunk napi működésére. Kezdjük rögtön a fűtéssel, hisz otthonunk energiaigényének több mint 70%-át ez teszi ki, nem utolsósorban azért, mert nem fűtünk hatékonyan.

Tartsuk bent a meleget!
Kép:Flickr

Sokat megspórolhatunk a szakszerű szigeteléssel, vagy a fűtésre szolgáló eszközök (kazán, kályha) éves karbantartásával, hogy biztosítsuk hatékony működésüket és elébe menjünk a meghibásodásoknak. De apró, egyszerű lépésekkel is sokat tehetünk azért, hogy kevesebbet költsünk otthonunk melegen tartására:

  • szigeteljük a nyílászárókat, de már az is sokat segít, ha vastag függönyökkel vagy a küszöbnél, ablakpárkányokon elhelyezett textíliával kint tartjuk a hideget
  • a fűtőtestek mögé helyezzünk el radiátorfóliát, így a meleg visszaverődik az utcai falról a szobába
  • rövid, intenzív szellőztetéssel biztosítsuk a friss levegőt, hogy a bútorok ne hűljenek át
  • ha a termosztátot 1 fokkal letekerjük, akár 6%-os energia-megtakarítást is elérhetünk
  • tartsuk a helyiségeket a megfelelő hőfokon: a nappaliban 21 fok, a hálószobában 18-19 fok az ajánlott
  • tüzeléshez használjunk száraz fát, a nedves fából több kell és égetésével kátrány is felszabadul, ami se az egészségünknek, se a kémény élettartamának nem használ
Spóroljunk a vízzel!
A víz és így a víztakarékosság fontosságára sok minden figyelmeztet bennünket nap mint nap. Hogy csak a két végletet említsük: a Föld fogyó vízkészletéről szóló hírek éppúgy érintenek minket, mint a kézhez kapott borsos víz- és csatornaszámlák. Új, korszerű készülékek, megoldások otthoni használatával – természetesen, ha pénztárcánk engedi – és a napi rutin ésszerű átalakításával egyaránt sokat tehetünk a környezetünkért, de a rezsink csökkentéséért is.

Kevesen tudják, hogy Magyarország légszennyezettsége Európában az egyik legrosszabb és télen ennek 50%-áért a helytelen fűtési szokások felelősek. Tartózkodjunk a széntüzeléstől, szeméttel, műanyaggal pedig sose fűtsünk, mert égetésük mérgező, súlyos légúti problémákhoz vezet.

Egészségünkért, környezetünkért tehetünk azzal is, ha tiszta energiával fűtünk, geotermikus energiát használunk vagy napkollektorral melegítjük a fűtéshez használt vizet. Ha fát, olajat égetünk vagy kőolajból előállított villamosenergiát használunk, növeljük a CO2 kibocsátást, hozzájárulunk a bolygónk felmelegedéséhez és csökkentjük a rendelkezésünkre álló nyersanyagok mennyiségét. Egészségünknek, környezetünknek és pénztárcánknak egyaránt azzal teszünk a legjobbat, ha kevesebb energiát használunk. Lássuk, miként tehetünk ezért a karácsonyi ünnepek alatt is:

  • A hagyományos izzóknál akár 90%-kal is kevesebbet fogyasztanak a LED-égők és élettartamuk is 50-100-szor hosszabb. Ez nem utolsó szempont a karácsonyfa kivilágításánál sem!
  • A karácsonyi menü utáni mosogatáshoz akár fele annyi víz is elegendő, ha a csaptelepekre perlátorokat szerelünk és/vagy medencésen mosogatunk.
  • Fürdés helyett zuhanyozzunk és a vizet ne folyassuk fölöslegesen, se tusolásnál, se fogmosásnál.
  • Karácsonykor fejenként 1kg papírral fogyasztunk többet, mint az év többi hónapjában. Ha okosan csomagolunk és a karácsonyi menühöz csomagolásmentesen vásárolunk be, rengeteg fát, vizet és energiát spórolhatunk meg.
  • A mosógépet, mosogatógépet csak telepakolva indítsuk be, mert különben a felhasznált víz és energia egy része veszendőbe megy.
  • Éjszakára kapcsoljuk ki az elektronikai berendezéseket és azok stand-by üzemmódját is, ezzel akár 10%-ot is lefaraghatunk háztartásunk villamos energia számlájából.

Legyen energiatakarékosságban gazdag karácsonyunk és megújuló energiákban, energiahatékonyságban gazdag boldog új évünk!

forrás: a TIT Kossuth Klub Egyesület és a Miskolci Egyetem által megvalósított, az Outdoor Mission Kft. kutatását magába foglaló Tudomány mindenkinek – a megújuló energiákkal és fenntarthatósággal kapcsolatos hazai eredmények disszeminációja (TÁMOP-4.2.3-12/1/KONV-2012-0033) című pályázat eredményei.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!