Itt a fűtésszezon – figyeljünk a veszélyekre!
Bár most épp kellemes utó-nyári idő van, több városban elindult már a távfűtés, és nagyon sokan bekapcsolták a melegítő berendezéseket. Sajnos azonban idén sem mindenki vette komolyan a biztonsági óvintézkedéseket, hiszen máris több baleset történt a szén-monoxid miatt.
A fűtésszezon kezdetével egyre többször hallunk újabb áldozatokról – idén már több mint 200 esetben riasztották a katasztrófavédelmet szén-monoxid-mérgezéshez, és eddig tizenketten vesztették életüket. A mérgezést a legtöbbször a tüzelő-, fűtőberendezések helytelen használata, a karbantartás és az ellenőrzés hiánya vagy a helyiségek nem megfelelő szellőztetése okozza. A szén-monoxid ugyanis jellemzően a tüzelőberendezésből vagy a nem megfelelően működő kéményből áramlik vissza a helyiség légterébe.
A kéményseprőknek a gázkéményeket legalább évente egyszer, a szilárd- vagy olajtüzelésű berendezések kéményeit pedig évente legalább kétszer kell ellenőrizniük. Ugyanakkor a házilag átalakított fűtőberendezéseket a szakemberek nehezen tudják követni. A szén-monoxid azért különösen veszélyes, mert a színtelen-szagtalan gáz jelenlétét csak a szén-monoxid jelző képes észlelni. A mérgezés kezdeti tüneteit – fáradtság, szédülés, hányinger, fejfájás – pedig könnyen félreértelmezheti az áldozat.
A mérgezést biológiai szögből megközelítve a toxikus gáz az oxigén szállítását gátolja meg a véráramban. A szén-monoxid ugyanis az oxigénnél 300-szor erősebben kötődik a hemoglobinhoz, így leszorítja az oxigént, megakadályozva, hogy a szervezet elegendő mennyiséget kapjon az éltető gázból. Az oxigén hiánya súlyosan károsítja az agyat, a tüdőt és a szívet, és végső soron halálhoz vezethet.
Amennyiben a szén-monoxid-mérgezést szenvedett páciens, időben kerül hiperbár kamrába, a terápia akár életet is menthet. A megnövelt nyomáson belélegzett 100%-os oxigén ugyanis leszorítja a vörösvértestekről az erősen hozzájuk kötődő szén-monoxidot.
„A hiperbár oxigénterápiás kezelés révén 23 perc alatt kilökhető a szervezetből a szén-monoxid, mely normál esetben több órát vesz igénybe” – mondta Dr. Szolnoki Nikolett, a Hiperbár Centrum orvosigazgatója. „Így az életfontosságú szervek hamarabb jutnak ismét oxigénhez, és károsodásuk megelőzhető vagy csökkenthető. A Hiperbár Centrumban is megfordult az elmúlt években néhány szén-monoxid-mérgezést szenvedett páciens, köztük egy kismama is. A várandós anyáknál különösen kritikus a szén-monoxid-mérgezés, mivel a magzat sokkal érzékenyebben reagál a mérgezésre, mint egy felnőtt szervezet. Szerencsére sikerült időben ellátnunk, így a kismama egészséges gyermeket hozott világra pár hónap múlva.”
Hozzászólás zárolva.