Facebook hozzászólás
385

Játék a kertben – hogyan kerüljük el a veszélyeket?

A különféle kerti játéklehetőségeket gondos tervezéssel kell megteremtenünk a gyerekek számára, mégpedig úgy, hogy a kert ne rejtsen veszélyeket a számukra, és ők se terheljék a kertet. Így fogja gyermekeink szórakoztatását szolgálni, és nekünk is felüdülést nyújtani.


A gyerekek nagy pusztítást képesek végezni a kertben, sokszor mintha vihar söpört volna végig rajta, úgy néz ki a környezet egy-egy önfeledt délutánt követően. De ez a kisebbik baj. A gondot sokkal inkább az jelenti, hogy a kert – ahol nem gondoskodnak megfelelő játszóhelyről – veszélyes terep lehet a gyerekek számára.Tóth Ádám Kertguru és kertépítő segítségével alaposan körbejártuk a gyermekbarát kertek főbb jellemzőit. A növények gondos, gyerekbarát kiválasztását segítő tanácsait itt olvashatod!

A homokozó jó választás – Kép: sxc

A gyerekek játékszokásai kortól függően változnak. A járni még nem tudó babáknak elegendő egy kis gyep a ház látóterében, de mindenképpen kellő távolságra a lépcsőktől és a „hívogató” fürdőmedencétől. A picik környezetükben az erőteljes színeket kedvelik. Az egy-másfél évnél idősebbek pedig már szeretik a kisebb szintkülönbségeket, örömmel gurulnak le füves lépcsőkről vagy más „szelíd” lejtőkről.

A homokozó több okból is jó választás: fejleszti a képzelőerőt, a koncentrációs képességet, másrészről hosszú ideig népszerű „játszótérnek” bizonyul a lurkók körében. Kialakításakor két feltétel teljesüljön: legyenek elég nagy, és jól vezesse el a vizet.

Lehetőleg olyan nagy legyen, hogy a gyerekek házikót, várat vagy magányos szigetet is építhessenek benne, mivel játékukban a képzeletnek igen nagy szerep jut, és sík felületre is szükség van, ahol mondjuk tortát süthetnek, máskülönben minderre a homokozó környékén kerül sor. A mintegy 30 centi vastag mosott homokréteget (nem építkezési célra használt homokot!) betonból, téglából, esetleg fából készült keretbe töltsük, amelyet előzőleg apró szemű kavics- vagy salakrétegre fektetett betonlapokkal kibélelünk. A lapok közötti hézagokat ne töltsük ki kötőanyaggal, így a nyitott fugák gondoskodnak a megfelelő vízelvezetésről.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a homokozókat gyakran hívatlan vendégek, macskák is „használják”, ezért célszerű egy egyszerű fakeretet készíteni, amelyre hálót feszítünk. Amikor a homokozót a gyerekek nem használják, fedjük le ezzel.

Kertguru Tipp: Célszerű a homokozót geotextíliával bélelni, így a homok nem tud kimosódni belőle. Érdemes félárnyékba, fa alá tervezni a homokozót. Ha nincs fa a kertben, akkor mindenképp gondoskodjunk  nagyobb napernyőről, hogy megvédjük a gyerekeket a napszúrástól, leégéstől.

Nagyobbaknak kevésbé veszélyes – Kép: Pixabay

Fürdőmedencét csak és kizárólag megfelelő óvintézkedések betartása mellett építsünk! Egészen kicsi gyermek mellett nem okos dolog medencét vagy kerti tavat tartani, mert belepottyanhat. Ha mindenképp akarunk – vagy már van -, és még kicsik a gyerekek, fokozottan ügyeljünk, nehogy baleset következzék be, és tegyük meg a szükséges óvintézkedéseket: telepítsünk védőkorlátot, a tavat ültessük be vízinövényekkel, mert így kevésbé lesz „kívánatos” egy kis pancsizásra. Az igen sekély víz, amelyben pancsolni lehet, különösen kedvelt a gyerkőcök szemében. A felfújható gyermekpancsoló is balesetet okozhat – ha nem használjuk, ürítsük ki. Sok fejfájástól kímélhetjük meg magunkat, ha például a homokozótól megfelelő távolságra alakítjuk ki a „fürdősarkot”, különben szó szerint mindent iszap borít majd. Az olyan öntözővíz tartó helyeket is, mint a kút vagy hordó, takarjuk le vagy zárjuk el, hogy hozzáférhetetlenek legyenek.

Hasznos ötletek kertépítéshez!
Ha valaki nem szeretné minden szabadidejét kertészkedéssel tölteni, de mégsem akar dzsungelben élni, még nem kell az egész kert lebetonozásán gondolkodnia: szerencsére vannak olyan növények és épített tereptárgyak, amelyekkel nem kell minden nap foglalkozni, mégis egyedivé, rendezetté varázsolják kertünket.

A gyerkőcöket egy pillanatra se hagyjuk felügyelet nélkül, még akkor sem, ha megfelelő kerítéssel vettük körbe a medencét vagy kerti tavat. A kicsik nagyon leleményesek tudnak lenni, egyetlen apró mulasztást, figyelmetlenséget is képesek kihasználni. Arra is érdemes ügyelni, hogy a darazsak és más szúró rovarok a napos, vizes helyeket – mint például a szivárgó slag vagy a csöpögő kerti csap – nagyon kedvelik, ezért lehetőség szerint ne engedjük oda, főként ne mezítláb, a gyerekeket.

Kutya, gyerek, szabadon tombolhat – Kép:Pixabay

Kertguru Tipp: A kertben totyogó kicsikre nem jelent veszélyt egy olyan vizes medence, amelynek a pereme a szemmagasságukig ér. Élvezet lehet számukra, ha például a vízen színes apró hajócskákat úsztatunk. A homokozó és a pancsoló később takaros vizes medencévé alakítható át.

Aktív tevékenységre, játékra már több tér kell a nagyobbacska gyerekeknek: ilyen lehet egy kis kerékpárút, vagy a labda- és tollaslabdajátékra alkalmas hely. Szabadtéri pingpongozásra is lehetőséget nyújthat egy valamelyest szilárd burkolattal ellátott felület. Esetleg olyan területre is szükség lehet, ahol barkácsolhatnak, vagy háziállatokkal foglalkozhatnak. Mindezek már többnyire csak az esztétikusabb kerti elemek rovására valósíthatók meg.

Kertguru Tipp: Az év legtöbb szakában tervezhetünk kerti programokat a gyerekekkel. Vonjuk be őket is bátran a könnyebb kerti munkákba, mutassuk és tanítsuk meg nekik a különböző gyümölcsöket, fűszernövényeket. Gyűjthetünk együtt leveleket, préselhetünk szebbnél szebb virágokat, amelyeket aztán felhasználhatunk fali dísznek a lakásban, vagy kedves ajándékokat készíthetünk belőlük a családtagoknak.

Mászni jó! Engedjük meg hát, hogy a gyerekek a játszóhelyükön korlátozások nélkül mászhassanak. A mászóeszközöket lehetőleg gyepre vagy rugalmas anyaggal, például fakéreggel vagy ütéscsillapító gumilappal borított felületre helyezzük, mert így egy esetleges leesés kisebb veszéllyel jár. A kereskedelemben kapható mászóeszközök helyett magunk is könnyen megszerkeszthetünk néhányat, kialakításukkor, például legömbölyített vonalakkal, próbáljuk meg csökkenteni a minden odafigyelésünk ellenére azért előforduló kisebb sérüléseket.

Hagyjuk, másszon föl mindenre – Kép: sxc

Kertguru tipp: A legtöbb készen kapható mászóeszközt „kinövik” a gyerekek, vagyis amikor nagyobbak lesznek, már nem használhatók. Jobb megoldás, ha például öreg fatörzsből magunk készítünk alkalmas mászóeszközt (amelyet később hasábfává is fűrészelhetünk): a fáról fejtsünk le a nyers kérget, drótkefével alakítsunk ki sima, szálkamentes felületet, végül kezeljük le a fát, hogy időtálló legyen. Az egyes kerti rekreációs játékok talpait fémből is készíthetjük, így azok nem korhadnak el. A mászókákat rendszeres időközönként ellenőrizzük, így például a csavarokat, ha meglazultak, húzzuk szorosra.

Egyéb óvintézkedéseket is tehetünk: vigyünk el a közelből a köveket, éles, hegyes, szúrós dolgokat, sőt, a gyepen se legyen szúrós növény, húzzuk ki gyökerestül a földből, nem elég, ha csak lenyírjuk. Ha szikla- vagyrózsakertet szeretnénk a kertünkben, az is a gyerekek „játszóterétől” kicsit távolabb vagy félreeső helyen legyen. A kényesebb növényeket is olyan helyre ültessünk, ahol a labdázás „okozta balesetek” ellen védeni tudjuk (például kis sövénnyel, fával) őket.

Kertguru Tipp: Sport fűmag vetésével a kertnek a gyermekek játszótereként kialakított része is jól fog kinézni, mert ez a keverék bírja a taposást, ugrálást, az állandó használatot. Eséseknél is hasznos a füvesítés, mert tompítja az ütéseket. Ha időszűkében vagyunk, gyepszőnyegezéssel felgyorsíthatjuk a folyamatot.

Forrás: www.kertguru.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!