Képes leszek-e az anyaságra?
A női önértékelés egyik, ha nem legfontosabb összetevője a női vonzerő mellett a reproduktív képesség birtoklása. Az a biztos tudat, hogy ha akar, képes teherbe esni, magzatát kiviselni és megszülni.
Megkettőződött az értékrend: vannak a „szex oltárán áldozók”, és vannak a kétségek közt vergődők, akik magukat néha „ósdinak”, „gátoltnak és gátlásosnak” tartják, vagy hogy ezt saját magukra vonatkozó vádjukat elkerüljék, összeszorított foggal, a belső, védelmi háló nélkül „ugranak a pillanatok bűvöletébe”, mely tovább rontja, – mert nem sajátjuk – az önbizalmukat.
Akármelyik megoldást is választják, mindenképp a siker, a sikeresség bűvöletében élnek, csak más úton járva, a sikeresség célszalagján más jelszót olvasnak. Mindkét csoportba tartozók vesztesek, mert elvesztették azt a hitet, hogy a női lét biztonsága csak a jól megválasztott férfikapcsolatban bontakozhat ki. Nem kell a férfi előtt eltitkolni, hogy vele, együtt, tartós családi kiteljesülésre, gyermek(ekre) vágyva lehet csak az életet teljesnek elképzelni, leélni.
Az anyaság utáni vágy
A lányok általában még a nemi élet elkezdése előtt is sokat szoronganak azon, hogy vajon alkalmasak-e a szexuális életre „rendben van-e mindenük”. Szoronganak azon is, hogy akaratuk ellenére nem esnek-e teherbe pl. csóktól, gondolattól, uszodától stb., de ennek ellenkezőjétől is, hogy nem meddő-e.
Ma, amikor annyiféle fogamzásgátó módszer áll rendelkezésre, szoronghatnak attól, hogy a választott módszer megbízható-e, vagy éppen attól – és ez elsősorban a hormonális fogamzásgátlást választó lányokra vonatkozik -, hogy a szer hosszú távon nem okozhat-e meddőséget.
A lányok önértékelésének fontos pillére a fogamzás képességében való biztonság. Ez a tudati és önértékelésben fontos szerepet játszó kérdés viszonylag egyszerű nőgyógyászati vizsgálatokkal is igazolható lenne. Talán jó lenne ezt tudatosítani, és igénybe venni.
Ezzel szemben viszont inkább az tapasztalható, hogy a lányok kíváncsiak arra, hogy képesek-e a fogamzásra, holott gyermeket nem akarnak. Emiatt a „kíváncsiság” miatt vagy kockáztatnak, és nem alkalmaznak fogamzásgátlást, vagy nem megbízhatót, de akadnak olyanok is, akik „elfelejtik” bevenni. Sok esetben ez a rejtett önértékelési szintet érintő „kíváncsiság” eredményezi az első, nem kívánt terhességet, vagy terhességmegszakítást. Ezt követően aztán még inkább megugrik a szorongás szintje, mert félnek, hogy a terhességmegszakítás miatt elvesztik reprodukciós képességüket.
Hozzászólás zárolva.