Facebook hozzászólás
282

Készíts magadnak dizájnbútort!

Online nyitott „bútorplatformot hozott létre négy fiatal magyar tervező. A koncepció lényege a dizájn demokratizálása – vagyis olyan tervek közreadása, amelyeket tervezőjük nyilvánosságra hozott.

A MOME végzett designmenedzser és tipós/grafikus lányaiból álló, magukat Kultúrgorilláknak nevező négyes legújabb projektje a DIYsigner, egy online, open design működési elvű bútorplatform. Az oldal célja, hogy egy felületen összegyűjtse a régió – elsősorban magyar és közép-európai, alkalmanként ismertebb nyugat-európai – tervezőinek open design bútorterveit, és azokat a nyílt forráskódú szoftverek mintájára a széles közönség számára is elérhetővé tegye.

Kép: DIYsigner

Az ötletet a 2013-as Design Héten megrendezett Diysigner workshop adta. A program keretében a résztvevők egy profi asztalos segítségével közösen készítettek el két kisbútort egy menő olasz dizájnstúdió, a Recession Design open design – vagyis bárki által hozzáférhető – tervei alapján. A workshop sikerén felbuzdulva és a korábbi nemzetközi példákat (Droog Design/ Design for download, Open Desk) áttekintve a csapat úgy döntött, hogy megvalósítja ezt a régiónkban hiánypótló szolgáltatást.

Mi az az open design?
Az open design, vagyis nyitott dizájn mozgalom a nyílt kódolású és ingyenes szoftverek alapelveit alkalmazza, népszerűsíti. Alapját az az elképzelés adja, hogy a társadalom csak nyerhet megosztott kreativitásból. Az open design keresi annak a lehetőségét, hogy hogyan oszthatja meg másokkal az alkotás folyamatát a rendelkezésre álló ingyenes kommunikációs csatornákon, hogyan fejleszthet olyan rendszereket, amelyeket bárki felhasználhat, fejleszthet, legyen szó szoftverről, bútorról, vagy üzleti struktúrák kialakításáról.

A koncepció lényege a dizájn demokratizálásában, a közösségépítésben rejlik, és hangsúlyosan megjelenik benne a fenntarthatóság gondolata is. Miközben megkérdőjelezi a tömeggyártás időszerűségét, a Do It Yourself (DIY), vagyis a csináld magad mozgalomnak is felteszi a kérdést: merre tovább? Van más alternatíva, mint a raklapbútor? A platformmal a Kultúrgorilla szeretné ösztönözni a megosztás és szabad információáramlás kultúráját, valamint a DIY mozgalom terjedését, fejlődését.

A DIYsigneren keresztül bárki relatíve olcsón, saját igényeinek, ízlésének teret adva juthat a magyar piacon jelenleg drágán és nehezen megszerezhető minőséghez. A csoport célja emellett, hogy lehetőséget adjon fiatal dizájnereknek is terveik értékeltetésére, visszajelzések gyűjtésére.

Hányszor cserélünk fürdőkádat életünk során?
Fürdőszobát átlagosan két-háromszor építünk vagy újítunk fel életünk során, így a címben feltett kérdésre is feltehetően ugyanez a válasz. Éppen ezért nagyon nem mindegy, hogyan tervezzük meg a fürdőszobánkat, és mit építünk bele, hiszen jó pár évig nézzük és használjuk. S még a fogmosás is jobban esik, ha a környezet szép és testhezálló…


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!