Ki a szabadba!
A legkülönlegesebb, legextrémebb, soha nem hallott sportok és kikapcsolódások divatja van manapság, ezekért különleges pályákat látogatunk meg, drága felszereléseket veszünk, vagy éppen messzi tájakra utazunk el. Pedig testnek és léleknek egyaránt igazi felüdülés az is, ha egyszerűen csak kimegyünk a szabadba. Kirándulni. Vagy, ha komolyabban akarjuk venni a dolgot, hát legyen túrázás.
Magyarország kifejezetten alkalmas kezdő természetjárók számára, mivel magas hegyek és nehéz terepek nem, szép tájak, változatos növény- és állatvilág viszont annál inkább jellemzik.
Szelíd meg vadregényes
Hazánk területének mintegy tíz százaléka természetvédelmi oltalom alatt áll. Tíz nemzeti parkunkban, harmincnyolc tájvédelmi körzetünkben és számos természetvédelmi területünkön sűrű, természetes erdők, szelíden hullámzó dombok, vadregényes folyóvízi árterek, hatalmas síkságok várják a kirándulókat. Sok könnyű és szép, megfelelően kijelölt, nemegyszer akár térkép nélkül is követhető túraútvonal közül választhatunk kedvcsinálóként. Persze azért nem árt résen lenni, a fák megtréfálhatják az embert, ha eltakarják a jelzéseket. A látogatottabb útvonalakon azonban mindig van valaki, aki segít, és a turistaházak, fogadók még kellemesebbé teszik a menetet azok számára is, akik valami jutalomfélére vágynának a gyaloglás után.
A könnyebb, egynapos túrák kiváló társasági programnak is tekinthetők. Megfelelően megtervezve az idősektől a gyerekekig mindenki élvezheti a kirándulást, így együtt lehet a család vagy a baráti kör. Erdőn-mezőn, a megszokott városi háttérzaj nélkül a stressz-szint csökken, sőt a környezet és a hosszú bandukolás órái alatt mély beszélgetésekre is remek alkalom nyílik. Így nemcsak a test, a lélek is felfrissül.
Azért vannak szabályok
A tavasz és az ősz kiváló időszak a túrázásra, hiszen még gyakran süt a nap, de nincs túlzottan meleg. A kánikula nem kifejezetten jó a kiránduláshoz, mert ha túl meleg van, könnyebben fárad az ember, ráadásul az erdőben bizonyos alapruházattól sem ajánlott megszabadulni. A hosszú ujjú felsőrész például valamelyest véd a kullancsoktól, amelyektől leginkább tavasszal és kora nyáron kell tartani. Védekezni kell ellenük, és fontos hazatérés után átvizsgálni a testet.
A megfelelő ruházat is nagyon fontos! Esőkabát, vízhatlan cipő mindig legyen nálunk. A réteges öltözködés az ajánlott, télikabát helyett inkább széldzseki és több réteg pulóver. Nehéz ugyanis belőni otthonról, hogy mennyire fázunk, vagy lesz melegünk pár óra gyaloglás után. Sál, sapka, kesztyű akkor is kellhet, ha a városban még nincs rá szükség. Ha gyaloglás közben néhány rétegtől megszabadulunk is, azokat a pihenők alatt ajánlott visszavenni, hogy ne hűljenek ki az izmok, és elkerüljük a megfázást.
A víz mellett meleg italt is tartsunk a hátizsákban – például nem túl édes teát –, de jól jöhetnek az energiát adó pezsgőtabletták, sportitalok is.
Hozzászólás zárolva.