Facebook hozzászólás
264

Ki a szabadba!

A legkülönlegesebb, legextrémebb, soha nem hallott sportok és kikapcsolódások divatja van manapság, ezekért különleges pályákat látogatunk meg, drága felszereléseket veszünk, vagy éppen messzi tájakra utazunk el. Pedig testnek és léleknek egyaránt igazi felüdülés az is, ha egyszerűen csak kimegyünk a szabadba. Kirándulni. Vagy, ha komolyabban akarjuk venni a dolgot, hát legyen túrázás.

Erdőetikett

A biztonság kedvéért érdemes mobiltelefont vinnünk magunkkal, bár a hegyek árnyékában időnként nincs térerő. A folyamatos hálózatkeresés csakúgy, mint a hideg, párás idő, gyorsítja az akkumulátorok lemerülését, ezért, amíg nincs rá szükség, akár ki is kapcsolhatjuk a készüléket, így legalább biztosan nem is zavarja meg hívás a kikapcsolódást.

A kirándulásra szánt időt mindig ráhagyással kezeljük, bárhol lehet csúszás, viszont tanácsos sötétedés előtt kiérni az erdőből.

A túrázás közösségi élmény is. Ezért az alapetikett része, hogy köszönjünk a szembejövő idegeneknek is, ugyanakkor fontos, hogy ne zavarjunk másokat.

A kiránduló társaság a számos túraklubon, közösségen keresztül is megtalálható, ezekhez bárki csatlakozhat. És ha kitart a lelkesedés, és megvan a gyakorlat, jöhetnek a többnapos túrák, nehezebb vidékek, távoli tájak és havas hegycsúcsok.

Fotó: Fényes Gábor, Förster Tamás, Archív

Mi fán terem az ökoturista?

■ Autó helyett lehetőség szerint vonattal utazik, ha pedig még sportosabb, akár kerékpárral. A természetet pedig gyalog járja be.
■ Öltözetével és eszközeivel alkalmazkodik a természethez, így még többet ismerhet meg belőle.
■ Szükségtelenül nem kelt zajt, így nem zavarja sem a természetet, sem a többi turistát.
■ A kijelölt utakon közlekedik. Ez nemcsak azért fontos, hogy ne tapossuk le a növényeket, de azért is, mert az állatok megszokták, hogy az ember az úton közlekedik, így kevésbé menekülnek el közeledtére.
■ Sem szemetet, sem egyéb nyomot nem hagy maga után, nem szakít le növényt, nem visz haza állatot.
■ Csak a kijelölt helyen gyújt tüzet.
■ A kijelölt helyeken táborozik, és ül le uzsonnázni. Ezeket a pihenőket úgy jelölték ki a szakemberek, hogy a lehető legkevésbé zavarják a természeti környezetet.
■ Támogatja a helyieket azzal, hogy a környéken keres szállást, helyben készült élelmiszert és egyéb termékeket fogyaszt.

Forrás: Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium 2010. februári kiadványa





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!