Kismacska szalaggal? – Ajándékozási etikett Mindenkinek!
Gyakran bajban vagyunk nem csak az ajándék vásárlásakor, hanem átadásakor is. Nem igazán tudjuk, hogy melyek azok az alapszabályok, amelyeket illik ilyenkor betartani. Segítségül összegyűjtöttünk néhányat.
Mit ne adjunk soha ajándékba?
– Bár az ajándék úgy jó, ha meglepetés, mégsem illik olyan dolgokkal előállni, melyek a tiltólistán szerepelnek.
Ilyenek például a kés, amely ősidők óta a haragot és a harcot jelképezi. Nem illik a súlyproblémával küszködő ismerőseinknek fogyasztókapszulákat, porokat vásárolni. Hölgyismerőseinknek szőrtelenítőkrémet, gyerekeknek hangos, nagy zajt keltő játékokat, kiskutyát és kismacskát, előzetes egyeztetés nélkül.
Adhatunk-e magunk készítette tárgyakat?
– Igen. Főként családtagjainknak, mert ez mindenképpen az időben történő gondoskodást jelzi. Egy kötött pulóver, újonnan vart ruha, hímzett terítő, festett sál, stb. mindig kedves és egyéni ajándék.
Illik-e kibontani az ajándékot?
– Bár több olyan ország van, ahol bontatlanul teszik félre, de nálunk illik rögtön megnézni az ajándékot. Az édességek és italok esetében, csak akkor él a szokás, ha előzőleg, a meghíváskor úgy beszéltük meg, hogy mindenki hoz magával valamit. Egyébként nem kell ezeket kibontani és felszolgálni. (Persze, ha a házigazda nem gondoskodott ezekről és kénytelen az ajándékokat felszolgálni, az kissé kínos is lehet.)
Mikor küldjük az ügyfeleknek?
– Az üzleti partnereknek szánt ajándékoknak dec.31-ig meg kell érkezniük a címzettekhez. Ellenkező esetben a partner joggal gondolhatja, hogy megfeledkeztek róla. Az ajándék mellé tanácsos küldeni üdvözlőlapot is, amire ráírjuk pár soros jókívánságainkat.
Az ajándékozottnak illik szóban, vagy írásban megköszönnie az ajándékot!
Szép ünnepeket!
Hozzászólás zárolva.