Facebook hozzászólás
239

Környezet- és pénztárcakímélő kényelem otthon

A házi wellness kialakításának az ára az utóbbi évek során egyre kedvezőbb lett, egy szauna vagy uszoda otthoni üzemeltetéséről azonban már nem mondhatjuk el ugyanezt. Ráadásul a tetemes energiaigény a légkörbe kerülő üvegházhatású gázok okán is aggályos lehet.

Igaz, az otthoni szauna vagy úszómedence a bármikori használat lehetőségét kínálja, de ennek megvan az ára: üzemeltetésük, fenntartásuk bizony nem kevés pénzbe kerül. A szaunát 85-100 Celsius-fokra kell felfűteni a 4,5-8 kilowatt teljesítményű fűtőberendezésekkel, ami a villanyszámlán érezteti hatását, és a családi úszómedence vizének temperálása is energia-, így pénzigényes.

A fatüzelésű szaunakályha

jó alternatívája az elektromosnak, bár csak olyan helyen használható, ahol a kéménykivezetési lehetőség biztosítva van. A természetes anyagot elégető kályha jelentősen csökkenti a szauna üzemeltetési költségét, és ha az évente eltüzelt fa mennyisége nem több annál, mint amennyi új faanyag az erdőben utána nő, akkor a légkör szén-dioxid-tartalma nem változik meg a fa elégetésétől. A fák ugyanis a növekedésük során pontosan ugyanannyit kötnek le az éghajlatot befolyásoló, üvegházhatású szén-dioxidból, mint amennyi teljes elégetésükkor keletkezik. Többen esküsznek erre a szaunatípusra az égő fa illata, a tűz pattogó hangjának hangulata miatt is, amely még varázslatosabbá teszi a szaunázást. A kályha tetejére rakott szaunakövek pedig nemcsak látványosak, hanem hozzájárulnak a melegen tartáshoz is. A fakályhák mellett szól a beszerzési áruk is, amely átlagosan alacsonyabb az elektromos kályhákénál.

Egy úszómedence akkor komfortos,

ha a vize fűthető, ennek költsége viszont tetemes, és a felhasznált energia révén a légkörbe kerülő üvegházhatású gázok mennyisége is jelentős. A hagyományos megoldások kiváltására többféle lehetőség kínálkozik. A legdrágább és egyben legkomplettebb megoldás a napkollektoros rendszer kiépítése. Kültéri medencéknél azt mondják, hogy a napkollektor szempontjából a medencék fűtése a legjobb hatásfokú üzemmód, ugyanis erős napsütés és meleg levegőhőmérséklet mellett viszonylag hideg vizet kell fűteni. A szükséges napkollektor-felület a vízfelület nagyságától függ: legalább a felével vagy még inkább a teljes vízfelülettel kell megegyeznie, olvasható a naplopo.hu weboldalon. A napkollektoros fűtési rendszerek kiépítésének költségei magasak, de gyorsabban megtérülnek, ha kombináltan, a használati meleg víz készítésére is használják őket. Beltéri medencék esetén ez viszonylag egyszerűbb, de ötvözhetők a rendszerek akkor is, ha a kerti medence közel van a lakóépülethez. Az egyszeri beruházás után ingyenes energiát termelő fűtési rendszer akár utólag is beépíthető.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!