Facebook hozzászólás
336

Látványos praktikák

Otthonunk folyamatosan változik, követve életünk változásait. A lakás burkolatai is részei ennek az átalakulásnak, s ugyanúgy igyekeznek megfelelni a legújabb környezeti, szociális és életmódbeli kihívásoknak, mint mi magunk. A konyhát, fürdőt, teraszt vagy akár a lakóhelyiségeket is díszítő kerámiaburkolatokban ötvöződik technika, stílus és esztétikai minőség, ezért sem könnyű választani közülük. Az éppen aktuális divatirányzat, környezeti megfontolások ugyanúgy fontos szerepet játszhatnak a döntésben, mint a praktikus szempontok, a kopás- és fagyállóság vagy a csúszásmentesség.

A mai trend szerint

akár a fuga is lehet főszereplő. A számtalan színben kapható változatokon kívül akár fényesen csillogó, dekoratív epoxi fugázóhabarcsot is választhatunk, ha a csempe stílusa ezt megengedi.A mediterrán enteriőrök természetessége optikailag változó fugaméretekkel is felidézhető. A vastag fuga rusztikus hatású, míg a keskeny fugával rakott lapok összefüggő látványa a minimál stílus kedvelt eszköze. S ma már az is előfordulhat, hogy a lapokat fuga nélkül egymás mellé sorolva rakják. Ilyen különlegesen homogén felület azonban kizárólag az erre alkalmas lézertechnológiával vágott kerámialapokkal készíthető el.

 

Hat tipp burkoláshoz
1. Ott, ahol a lépéshang csökkentése fontos, kifejezetten ajánlott a könnyített ragasztó, amely magas minőségű műgyantákat és mikroméretű elasztomereket tartalmaz. Ráadásul egy négyzetméter felületre fajlagosan kevesebb ragasztó szükséges, mint a hagyományos típusokból.
2. Alakváltozásnak kitett aljzatokon – kültéren, nagyméretű lapoknál, nem teljesen érett betonfelületen, rugalmas, kent szigetelésen – az S1 és S2 besorolású ragasztók ajánlottak, mert ezek nagymértékű alakváltozásra képesek.
3. A természetes kövekhez gyors – két-három órás – kötésidejű ragasztót kell használni, máskülönben a porózus anyag a kötés ideje alatt vizet szívhat ki a ragasztóból, ami foltosodást, elszíneződést okozhat. A másik lehetőség, hogy vízmentes, poliuretán ragasztóhabarcsot használunk.
4. Nem száll a por, így kevesebbet kell takarítani a kivitelezési munkák után, ha alacsony porzású ragasztót használunk, amely ugyanazt a teljesítményt garantálja, csak rendkívül kis porzás mellett.
5. Nagyméretű lapokat nem szabad keskeny fugával vagy fugahézag nélkül fektetni, mert hiába képes alakváltozásra a ragasztó, a hőingadozásnál a kerámiák összeérhetnek, és felnyomhatják egymást.
6. Fényesen csillogó, metálfényű anyagot kapunk, ha epoxi fugázóhabarcshoz metálfényű színes csillámot keverünk. Kiváló olyan dizájnfelületekhez, ahol elsődleges szempont a különleges vagy egyedi megjelenés. Úszómedencék, üveg- vagy kerámiamozaik fugázásához is ideális. Forrás: Mapei

 

Fotó: Fényes Gábor, Förster Tamás, Novabell

A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2010./3. számában jelent meg.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!