Facebook hozzászólás
185

Miért éppen a hal és a pulyka kerül az ünnepi asztalra?

Az év végi ünnepek étkezési szokásai többé-kevésbé minden háztartásban hasonlóak. Az utóbbi időkben mind több helyen kerül új, eltérő fogás az asztalokra. 

Az utóbbi időkben mind több helyen kerül új, a családi étlapot ízekben, aromában gazdagító, a tradicionálistól kivitelezésben és tálalásban is eltérő fogás az asztalokra. Régi szokás, hogy karácsonykor – vagy ahogy a szakirodalom szerint a letűnt századokban nevezték: "bőved este" – húsos káposzta kerüljön az asztalra. A káposzta a középkortól a múlt század második feléig az egyik legelterjedtebb ételünk volt, s a néphit szerint bőségvarázsló erővel bír. Emiatt az év végi, újévi napokra a legszegényebb családoktól a legmódosabbakig számos formában készítették és készítik el ma is: levesként, köretként, savanyítva vagy édesen, hússal töltve vagy rakottasan, gulyásként vagy akár hús nélkül is.

A halevés szokása ugyan mindössze százötven éve terjedt el nálunk, ma már mégis szinte ősi kulináris hagyománynak tűnik. A hal a "halpénz" – a halpikkely sok pénzt jelent – és a hal gyors mozgása köré fonódó néphit – a halételt fogyasztó család ugyanilyen gyorsasággal halad előre az új esztendőben – miatt került a karácsonyi étrendbe. A keresztényeknél pedig magának a fiúistennek a jelképe is.

Ezt a legősibb s az egyik legegészségesebb táplálékot egyre többféle módon készítik el. A hazai fajok – busa, ponty, fogas, süllő, pisztráng, csuka, harcsa, kecsege – mellett mind kedveltebbek tengeri rokonaik, a lazac, a nyelvhal, a lepény-, a tőke- és tintahal, a rákok és kagylók, de ma már beszerezhető rája, cápafilé és ördöghal is. Ez utóbbiak jórészt töltve, roston sütve, párolva, előételként vagy saláták, koktélok alkotóelemeként színesítik a karácsonyi menüt.

Levesként a halászlé, a hús- és pulykaragu-, valamint a borleves a legelterjedtebb ezekben a napokban.

Hódít a karácsonyi pulykafogyasztás angolszász szokása is, újévre azonban megmaradt a régi, jellegzetes hazai húsétel, a disznó, mégpedig kocsonya vagy malacsült formájában. A magyar néphit szerint ugyanis a baromfi hátrakapar, és ez rossz előjel az újév kezdetekor; a disznó viszont előretúr, ami jó évkezdésnek számít: előrejutást, szerencsét hoz az újesztendőben.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!