Miért éppen a hal és a pulyka kerül az ünnepi asztalra?
Az év végi ünnepek étkezési szokásai többé-kevésbé minden háztartásban hasonlóak. Az utóbbi időkben mind több helyen kerül új, eltérő fogás az asztalokra.
A méz, amelyet a süteményekhez, sültekhez használunk, évezredek óta az egészség megőrzésének természetes forrása az emberiség táplálékai között. A pogány ünnepeken ajándékként szereplő mézestészta a mai karácsonyfákat díszítő mézeskalács elődjének tekinthető, míg a karácsonyi kalács, amelynek az életet jelképező búza az alapanyaga, a bőséget ígéri.
A hagyományos karácsonyi töltött kalácsot, a mákos és diós bejglit a szakirodalom egy 16. századbeli sziléziai kalácsfajtából eredezteti, maga a szó pedig a német beugen, meghajlít szóból származik, ami a korabeli mákos és diós patkót idézi.
Jó tudni A karácsonyi és újévi ételeknek számos, az elkövetkező esztendőre kiható hatást tulajdonítanak. Babot, lencsét azért kell az újév első napján enni, mert az bőséghez, gazdagsághoz segít. A legősibb "varázsszer" a fokhagyma: ezt nem csupán ették – mézzel keverve vagy mézbe mártogatva -, hanem gonoszűzőként az ajtóra, ablakra keresztet is dörzsöltek vele a gonosz hatalmak eltávolítására.
Hozzászólás zárolva.