Facebook hozzászólás
97

Milyen hatással lehet az életterünk állapota az egészségünkre?

Egy egészséges otthon egyik legalapvetőbb feltétele a megfelelő szellőzés, ennek köszönhetően ugyanis a helyiségek levegője rendszeresen frissülhet. Ugyanakkor ha nem áramolhat be a friss levegő, az gyakorlatilag egyenes utat jelent a különböző penészgombák elterjedésének, amelyek allergiás tüneteket és egyéb légúti problémákat okozhatnak.

Alevegő és a víz szennyezettsége, sok-sok élelmiszer és alapanyag kétséges eredete, valamint sok más, a XXI. századra jellemző potenciális veszély miatt, érdemes ott odafigyelni az egészségünkre, ahol csak tudunk. Tekintettel arra, hogy a munkahelyünk után az otthonunk falai között töltjük el a legtöbb időt – nem is beszélve azokról, akik home office-ban dolgoznak –, ezt a teret célszerű úgy alakítani, hogy az semmiképp se ártson nekünk, sőt! De mégis hogyan érdemes ehhez hozzáfogni?

Milyen veszélyek rejlenek az otthonunkban?

Egy egészséges otthon egyik legalapvetőbb feltétele a megfelelő szellőzés, ennek köszönhetően ugyanis a helyiségek levegője rendszeresen frissülhet. Ugyanakkor ha nem áramolhat be a friss levegő, az gyakorlatilag egyenes utat jelent a különböző penészgombák elterjedésének, amelyek allergiás tüneteket és egyéb légúti problémákat okozhatnak.

Talán nem is gondolnánk, de a levegőminőséget jelentősen befolyásolja a falaink állapota is, ugyanis ezeken is könnyen megtelepedhet a por, a különböző gombák és egyéb kórokozók. Ez még akkor is megtörténhet, ha egy jó minőségű kerámiafesték van a falakon, amelyekről könnyen eltávolíthatóak a látható szennyeződések.

A legtöbb kórokozó ugyanis szabad szemmel nem látható: különösen igaz ez a szőnyegekben található mikróbákra. Lehet ugyanis, hogy otthonunk szőnyegei tisztának tűnnek, hiszen minden nap felporszívózunk, ám a hosszú szálak között számtalan allergén – így elhalt bőrsejtek, baktériumok, penészgombák, illékony szerves vegyületek és sok más – bújhat meg.

Ez természetesen csak a jéghegy csúcsa, hiszen az életterünkben számtalan egyéb egészségre káros jelenség ütheti fel a fejét – egyesek kevésbé általánosak és gyakoriak, mint a többi. Éppen ezért, ha valamilyen egészségügyi problémát érzékel a család, érdemes egy szakemberrel alaposan átvizsgáltatni az otthonunkat.

Mit tehetünk?

Ha szeretnénk elejét venni a különböző betegségeknek, például a bosszantó allergiáknak, akkor van néhány lépés, amit mi magunk is megtehetünk. Szellőztessünk rendszeresen, hogy otthonunk levegője kicserélődhessen, és a páratartalom ne adjon esélyt a baktériumtenyészeteknek! Néhány évente – a legjobb, ha 3-5 évente – végezzünk a helyiségekben tisztasági festést! A legelőnyösebb, ha egy jó minőségű kerámiafestéket választunk, amelyről az esetleges foltokat könnyen eltávolíthatjuk.

A rendszeres, alapos takarításnak alapvetésnek kellene lennie, de azért megemlítjük: portalanítsunk, fertőtlenítsünk és tisztítsuk le a gyakran használt felületeket gyakrabban! Fontos, hogy ne várjuk meg, mire látható a kosz, inkább előzzük meg annak kialakulását. Ebben időnként vegyük igénybe szakember segítségét, például a szőnyegek professzionális mélytisztításában!

Egy másfajta egészség…

Még ma is gyakran hajlamosak vagyunk megfeledkezni a testi egészségünk mellett a mentális jóllétünkről, pedig ez is legalább olyan fontos – különösen annak ismeretében, hogy e kettő szorosan összefügg. Ha szeretnénk nyugodtnak, kiegyensúlyozottnak és elégedettnek érezni magunkat az otthonunkban, akkor alakítsuk ennek megfelelően a belső teret! Használjunk vidám, de nem rikító, inkább kellemes, lágy színeket, és engedjünk be minél több természetes fényt! Díszítsük a belteret üdítő növényekkel és a dekorációt is úgy alakítsuk, hogy öröm legyen ránézni – például közszemlére tehetjük a kedvenc utazásaink emlékeit!

Ha mind ezeket, mind a fenti tippeket megfogadjuk, akkor nap mint nap élvezhetjük az otthon töltött időt – és az egészséges, háborítatlan mindennapokat, amelyeket kevésbé bolygat meg a stressz és a külvilág többi hatása!

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!