Milyen legyen a burkolat? – a mi tanácsaink
Az elmúlt években nem pusztán egyes termékfajták választéka bővült, hanem újabb és újabb megoldások is színesítik a palettát. Vizes helyiségekbe is kerülhet vízálló fa, mint ahogyan a lakóhelyiségekbe dekoratív kerámia, s a kőburkolat otthonos lett a belső terekben is. S akkor még szó sem esett az érzékeket becsapó megoldásokról.
Sokszínű kert
A terasz, az erkély mellett manapság egyre nagyobb figyelmet kapnak a kert burkolóanyagai. Nem véletlen, hiszen egy fákkal, zöld cserjékkel, virágos növényekkel és nem utolsósorban egyedi térburkolattal szépen kialakított kert – amely tavasztól késő őszig a családi és baráti összejövetelek, grillpartik helyszíne lehet- a családi otthon dísze is. S bár a kerti terek burkolóanyagainak palettája nem olyan gazdag, mint a lakásbelsőké, mégsem könnyű kiválasztásuk.
A szakember szerint az esztétikai látvány – szín, minta, alakzat, egyebek – mellett itt is fontosak a burkolóanyagok említett fizikai tulajdonságai, valamint az adott kertrész funkcionalitása. Mert másfajta burkolatot igényel például a kerti út, a pihenő, és mást a medence környezete, a gépkocsibeálló vagy a házba a kertből felvezető lépcső és járda.
A kültéri burkolók skáláján egyébként ma már a hagyományos beton és műkövek mellett egyre többféle anyagú, színű és méretű természetes kőburkolat – például greslap, vagyis porcelánkerámia, kőőrleményű felületű burkolólap, hasított homok- és mészkő, klinkertégla -, valamint a hasadó gránit is megtalálható. Ez utóbbi igaz, a drágább burkolók kategóriájába tartozik, ám nemcsak minden használhatósági kritériumnak megfelel – fagy- és kopásálló, vizesen is csúszásmentes, könnyen kezelhető, hosszú élettartamú -, de barnás, bézs, szürke, lazac, zöld és más színárnyalataival egyedi, különlegesen elegáns terek kialakítását teszik lehetővé a kertben.
– szileta –
Fotó: Archív
A cikk a Piac és Profit 2008. májusi számának NHD mellékletében jelent meg.
Hozzászólás zárolva.