Milyen mintákat és anyagokat válasszunk? – Lakásfelújítás 2. rész
A színek mellett a kiválasztott anyagok és a különféle minták azok, amik jelentősen meghatározzák egy helység hangulatát, és stílusát. Ezeket is lehet optikai trükkökre használni, és segítségükkel képesek lehetünk különböző stílusok felidézésére.
Kombináljunk
Az igazán stílusos szobát az egymást kiegészítő anyagok és minták ügyes, ízléses és harmonikus összehangolása jelzi. A színek terén már nagyjából eligazodunk, a mintáknál pedig fontos, hogy azok egymáshoz sok mindenben hasonlóak legyenek. Például az egyszerű kockás és csíkos anyagok egymáshoz és a virágmintákhoz is jól illenek, figyeljünk azonban az arányokra: az apró, finom minták a nagyméretűekhez nem passzolnak. Ha egy szobában viszonylag kevés szín található, az anyagokkal bátrabban kísérletezhetünk. A természetes anyagoknak (fa, gyapjú, parafa, nád, bambusz, stb.) megnyugtató hatásuk van, míg a fényes felületek (üveg, fém, kerámia), fényvisszaverő tulajdonságuk miatt világosabb, tágasabb, hűvösebb hatást keltenek. Ügyes megoldás, például kisméretű fürdőszobákban, ha ezekből az anyagokból sokat használunk az optikai nagyobbítás érdekében. További térnövelő megoldás a tükörhasználat, mellyel azonban visszafogottan bánjunk, a túl sok tükör zavaró lehet.
Textilanyagok
Egy lakberendezés során talán a textíliák anyaga mutatja a legnagyobb változatosságot. A fényes, finom anyagoktól a durvább felületűekig számos anyag közül választhatunk. Egyéni ízlésünkön, és a szoba stílusán kívül fontos szempont, hogy a kiválasztott anyagok a szoba egyéb felületeivel is megfelelően harmonizáljanak. Ez a hatás legtöbbször nem annyira szembeötlő, mint a színeké, de ösztönösen érzékeljük, hogy a helység különböző anyagai hidegek, melegek, és mennyire vannak összhangban egymással. Ez persze rányomja a bélyegét a hangulatunkra is. Párnához, függönyhöz, ágytakaróhoz kiválóak a fényes felületű anyagok, mint a selyem, szatén, taft. A természetes anyagból készült szőnyegek (gyapjú, szizál, juta) érdekes foltjai lehetnek a helységnek. Legelterjedtebb mintás anyagok a brokát, skót kockás szövet, damaszt, hímzett anyagok, gobelin, buklé.
A falak és főleg a padlózatok anyagukat tekintve igen sokfélék lehetnek. A megfelelő stílus kialakításához jó, ha tisztában vagyunk a különböző burkolatokkal. A legjelentősebb szerepet egy stílus és hangulat kialakításakor a burkolat kapja. Nevezhetjük akár a lakás, vagy az adott helység ruházatának is.
Hozzászólás zárolva.