Facebook hozzászólás
158

Mire figyelj a húsvéti nagy bevásárlásnál?

Közeledik a Húsvét. Ilyenkor mindenki bevásárlási lázban ég, azonban nem mindegy, hogy milyen minőségű termékek kerülnek az ünnepi asztalra. Az alábbiakban a termékvizsgálat és tanúsítás szakértője, a TÜV SÜD KERMI Kft. ad tanácsokat arra vonatkozóan, mire kell figyelni az élelmiszerek és gyermekek számára szánt meglepetések kiválasztásánál. 

Mire figyeljünk a húsvéti termékek vásárlásánál?

Közeledik a Húsvét. Ilyenkor mindenki bevásárlási lázban ég, azonban nem mindegy, hogy milyen minőségű termékek kerülnek az ünnepi asztalra. Az alábbiakban a termékvizsgálat és tanúsítás szakértője, a TÜV SÜD KERMI Kft. ad tanácsokat arra vonatkozóan, mire kell figyelni az élelmiszerek és gyermekek számára szánt meglepetések kiválasztásánál.

Az élelmiszer termékeken található címkék a termékek legfontosabb paramétereit tartalmazzák:
Az ünnepekkor kiemelt szerepe van az étkezéseknek. Ilyenkor végre összegyűlik az egész család, mindenki ráér a több fogásos ebédekre, vacsorákra. Nagyon lényeges azonban, mi kerül az asztalra: a TÜV SÜD KERMI Kft. szakértői azt javasolják, vásárlás előtt tüzetesen nézzük át a csomagolást, ugyanis minden információnak itt kell szerepelnie. Előírás, hogy a gyártónak/forgalmazónak szerepeltetnie kell minden felhasznált összetevőt, anyagot a csomagoláson, csökkenő mennyiségi sorrendben. A termékek előállítása során az alap összetevőkön kívül adalékanyagokat is felhasználnak. Az adalékanyagokat az élelmiszerekhez érzékszervi tulajdonságainak javítása, az eltarthatóság növelése, a tápérték megőrzése, vagy a feldolgozhatóság megkönnyítése céljából adják hozzá. Az élelmiszer előállítása során csak engedélyezett anyagokat lehet felhasználni, csak az előírások által meghatározott mennyiségben. Az kötelező előírások betartásával hozzáadott adalékanyagok a fogyasztók egészségét nem veszélyeztetik. Fontos tudni, hogy minden adalékanyagnak (pl. antioxidáns, színezék, tartósítószer) van egy E száma, amely egy kémiai névvel is azonosítható, ezért elképzelhető, hogy a csomagoláson az összetevők között csak ezt jelölik funkciónak megfelelő csoportnévvel együtt.
Azt is egyértelműen jelölni kell, meddig őrzi meg a termék a minőségét.
A gyártónak/ forgalmazónak mindenképpen meg kell győződnie arról, hogy az általa gyártott, vagy forgalmazott termék kielégíti a kötelező előírásokat mind élelmiszerhigiéniai, mind minőségi szempontból.
Allergiás reakciók az élelmiszereknél is problémákat okozhatnak, célszerű tehát megnézni, milyen allergén anyagokat tartalmaz a termék – ezeket minden esetben jelölni kell.
Érdemes még tudni, hogy panasz, nem megfelelő minőségű termék esetén sem tehetetlen a vásárló: vissza kell vinni a terméket a vásárlás helyére, és ott kötelesek helyben orvosolni a problémát. Tömeges megbetegedés esetén kötelesek bejelenteni azt az illetékes hatóságnak.
Sonka:
A nyers sonkákat pácolással állítják elő, és füstöléssel és/vagy szárítással tartósítják azokat.
A csomagoláson fel kell tüntetni, hogy a sonka nyers, és ha csak szárították, a füstölés hiányára utalni kell. A vágóállat fajtáját jelölni kell, amennyiben a címkéjén nincs jelölve, akkor sertéssonkával van dolgunk.
A csomagoláson utalni kell az előállítás módjára a darabolt, vagy kötözött szavakkal.
A nyers sonkák címkéjén fel kell tüntetni, hogy nyersen vagy hőkezelve (főzve, sütve) fogyasztandó.
A hőkezelt sonkák sült, főtt, vagy füstölt-főtt húskészítmények. A címkén fel kell tüntetni, hogy főtt, vagy sült; illetve az előkészítés módját a darabolt, vagy kötözött szavakkal. A vágóállat fajtáját a sertés kivételével itt is jelölni kell.
Csokoládé, illetve kakaós figurák: (nyuszi, tojás, stb.)
Ugyanúgy, mint a mikulásfiguráknál, itt is figyelni kell, hogy a termék csokoládéból készült-e, vagy kakaós masszából.
A csokoládé olyan élelmiszer, amely kakaótermékekből (kakaóvaj, kakaópor) és cukorból; tejcsokoládé esetében plusz hozzáadott tejből, tejszínből illetve tejporból készül. A csokoládé kevesebb, mint 5% más növényi zsiradékot tartalmazhat, ilyen egyéb zsiradék például a pálmaolaj, és a mangó magzsír. A csokoládéval ellentétben a kakaós masszafigurák kakaóporból és/vagy kakaómasszából, cukorból és nagyobb mennyiségű növényi zsiradékból, illetve szükség szerint tejkészítményekből készült termékek.
Amennyiben a polcon lévő termék kakaótartalmú, vagy egyéb bevonómasszából készült, úgy a megnevezésben ennek szerepelnie kell. A megnevezésnek tartalmaznia kell a kakaós, kakaós ét, kakaós tej, fehér, színes, “…” színű kifejezést; a formára, ízesítésre való utalást. A megnevezés tartalmazhatja a „bevonó”, „bevonómassza” és a „massza” szavakat is.
Tojás:
A kereskedelemben kapható tojásokat darabonként jelölni kell. A boltokban kapható tojásokon szerepelnie kell egy nyilvántartási számnak, ami jelzi, hogy a tojás melyik telepről származik, melyik megyéből, illetve hogy milyen az alkalmazott állattartási technológia.
A tojáson, vagy a csomagoláson jelölni kell a tojás méretét is.
A tojások méretei a következő kategóriákba sorolhatók:
S: 53 g-ig
M: 53-63 g
L: 63-73 g
XL: 73 g felett





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!