Facebook hozzászólás
231

Mit tegyünk földrengés esetén?

Vajon felkészülhetünk-e a természeti katasztrófákra? Mi a teendő földrengés esetén? A szomorú események aktuálissá teszik ezeket a kérdéseket…Mit tehetünk?

Magyarország szerencsére nem tartozik a kiemelkedően földrengésveszélyes területek közé, ennek ellenére erős rengések időnként előfordulnak. Hazánkban az elmúlt években igazán kárt okozó földrengés 1985-ben, Peremartonban és Berhidán volt. A 4.9-es erősségű rengések jelentős épületkárokat okoztak. Azonban 1763-ban volt az országban a legerősebb rengés (6.3-as magnitudójú), mégpedig Komáromban, aminek következtében 63 ember meghalt, és a város egyharmada elpusztult. Igaz földrengés bárhol és bármikor előfordulhat, azonban Magyarországon Berhidán, Dunaharasztiban, Egerben, Kecskeméten, Komáromban, Várpalotán és azok környékének élők érezhetik ezt a leggyakrabban.

Bár szerte a világon sok kutató dolgozik a megbízható előrejelzés megvalósításán, eddig nem történt áttörés ezen a területen és egyre valószínűbbnek látszik, hogy ez a közeljövőben sem fog teljesen megoldódni. Ennek egyik oka, hogy a kőzetblokkok mozgásának kiszámításához nagyon pontosan ismerniük kellene a kutatóknak a mélyben uralkodó kőzetfeszültségeket. Ugyanakkor jelenleg csak a felszínen tudják mérni megfelelő pontossággal ezeket és sok más, az előrejelzéshez szükséges paramétert. A tudomány mai állása szerint legfeljebb azt tudják megbecsülni, hogy egy bizonyos időszakban milyen valószínűséggel fog egy adott méretű rengés kipattanni a vizsgált területen. Sokan úgy gondolják, hogy nőtt mostanában a földrengések száma, azonban a statisztikák ennek ellenkezőjét mutatják. A szakemberek szerint ennek az érzésnek a kialakulásában valószínűleg közrejátszik napjaink információs forradalma, azaz jóval több tudósítás jut el hozzánk távoli országok romboló rengéseiről, mint néhány évtizeddel ezelőtt.

Érdemes azért néhány jótanácsot megfogadni arra az esetre, ha olyan helyre utazunk, ahol gyakoribb és erősebb földmozgások is előfordulnak. Amíg tart a rengés, ne hagyjuk el az épületet, illetve ne próbáljunk meg kintről bejutni, ugyanis a legtöbb sérülés ilyenkor történik (gondoljunk csak pl. a ledőlő kéményekre, lehulló vakolatra és üvegcserepekre). Ha bent ért minket a földrengés, akkor az épületeken belül igyekezzünk minél távolabb kerülni ablakoktól, üvegektől, könyvespolcoktól és olyan tárgyaktól, amelyek leesve sérülést okozhatnak. Lehetőség szerint keressünk menedéket az asztalok alatt vagy ajtókeretekbe állva. A szabadban pedig kerüljünk minél messzebb az építményektől, fáktól, elektromos vezetékektől. A rengést követően zárjuk el a gáz és elektromos készülékeket és készüljünk fel az esetleg bekövetkező utórengésekre. Az erősen megsérült épületeket minél hamarabb el kell hagyni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!