Facebook hozzászólás
120

Mit tegyünk ha tűz üt ki?

Ha szaggatott csengő szólt, futni kellett a szabadba. Emlékeznek még? Az iskolában ez volt a tűzriadó jele. De vajon tudnánk-e, ha a lakásunkban, …

A tűzjelzésnél megadott információk már csak azért is nagyon fontosak, mivel a tűzoltóság ezek ismeretében határozza meg a helyszínre vonuló gépjárművek számát, a speciális mentőszereket (pl.: létrás, emelőkosaras gépjármű, generátor, ugrópárna, műszaki mentőszer, stb.), továbbá e jelzés alapján intézkedhet a mentők, rendőrség kirendeléséről is.
Sikertelen oltás esetén a tűz által érintett helyiséget elhagyva gondoskodni kell a bejárati ajtó becsukásáról. Fontos, hogy legyen menekülési terve a családnak, melyet minden családtag ismer. Az emeleti szintekről minden esetben a lépcsőházon keresztül hagyjuk el az épületet, a liftet igénybe venni tilos és életveszélyes. A panelos épületek zömében – ha a lépcsőn a lejutás akadályozott – felfelé is lehet menekülni, egyrészt a tetőre, másrészt a szomszédos lépcsőházon keresztül a szabadba.

Füst ellen az orr illetve a száj elé szorított átnedvesített textillel (ami lehet kendő, vagy törölköző) a kimenekülés időtartamára hatásosan lehet védekezni. A forró füstgázok a levegőnél könnyebbek, így felülről rétegeződve telítik a helyiséget, ez azt jelenti, hogy lehajolva, kúszva biztonságosabban kimenekülhetünk a füsttel telített helyiségből. A lakás elhagyása esetén lehetőleg gondoskodni kell a gáz és az elektromos áram főkapcsolójának elzárásáról.#img2#

A lakások tűzvédelme mellett fontos ejteni kell pár szót a személygépkocsik biztonságáról is. Autóink csupa éghető anyagból vannak. Az üzemanyag jelenlétéből, és a kis légtérből adódóan, tűz esetén az események olyan drámai gyorsasággal követik egymást, hogy a gépjárművezetőnek ideje sincs felfogni, hogy mi történik. Egyébként a legtöbbször a közúti közlekedésben résztvevő, éppen mozgásban lévő járműben történik műszaki meghibásodásból eredő tűz. Ilyenkor azonnal kell cselekedni! Ha éppen közlekedünk, talán még arra sincs idő, hogy félreálljunk. Ha az utasfülkében égett szagot tapasztalunk, és/vagy a nyomában apró füstcsíkot látunk terjengeni a műszerfal mögül, azonnal álljunk meg, és vegyük le a gyújtást! A gyújtás levételével, majd az akkumulátor lekapcsolásával ugyanis áramtalanítjuk autónk elektromos rendszerét, ezáltal megszűnhet a zárlatos vezeték túlmelegedése, felizzása.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

A mechanikus férfi karórák titkai

A mechanikus órák világa varázslatos és izgalmas, különösen azok számára, akik értékelik a hagyományokat és a…

Női balerina cipők őszre – hogyan viseld őket, hogy mindig gyönyörű legyél?

Az őszi hónapok beköszöntével sokan a melegebb, zártabb lábbelik felé fordulnak, de a női balerina cipők továbbra…
1 / 631

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!