Facebook hozzászólás
366

Mit tehetsz a Földért, a környezetedért?

Az energiatakarékos megoldások a háztartásban sokszor olyan apró trükkökön múlnak, amelyektől fikarcnyival sem lesz kényelmetlenebb az életünk, viszont büszkén húzhatjuk ki magunkat: ma is tettünk valamit a környezetért.

 

Energiát takarítunk meg azzal is, ha a fagyasztott ételt szabad levegőn engedjük fel. Ehhez semmi más nem kell, mint néhány órányi előrelátás.

Tilos a forró ételt azonnal hűtőbe tenni! Ez nem csak energiapazarlás, de egyes baktériumok elszaporodását is segíti az egyenetlen lehűlés.

A háztartási hulladék legnagyobb része a konyhában keletkezik. A legfontosabb feladat a mennyiségének a csökkentése lenne, igyekezzünk tehát minél kevesebb felesleges csomagolást megvenni, és használni. Rengeteg italt árulnak például visszaváltható üvegben, érdemes ezeket keresni. Ha mégis keletkezik műanyag- vagy fémhulladék az üdítők csomagolásából, azokat összelapítva a papírral és üveggel együtt szelektíven kell kidobni – így nagy részük újra felhasználható.

Vannak "becsapós" csomagolások is: a tégladobozos csomagolás anyaga csak látszatra papír, valójában több, később szétválaszthatatlan rétegből áll, így nehéz újrahasznosítani, de vannak már helyek, ahol ezeket is begyűjtik.

A fürdőszobában érthető módon sokan néhány fokkal melegebbre vágynak, mint a lakás más részein. A kellemes klímát azonban a hőérzet változatásával is elérhetjük. Egy meleg színű helyiségben egy-két fokkal hűvösebb időben sem fázunk. Mivel a fürdőben viszonylag keveset tartózkodunk a nap folyamán, nem kell folyamatosan fűteni. A termosztátos rendszerek segítségével csak akkor megy a fűtés, ha tényleg szükség van rá.

A fénynek is fontos szerepe van ezekben a helyiségekben. Ha jól használjuk a természetes megvilágítást, világos színeket és méretes tükröket helyezünk el, sokkal kevesebbszer kell majd felkapcsolni a lámpát, mint egyébként. Az meg ugye természetes, hogy amint elhagyjuk a helyiséget, elsötétítünk magunk után.

A meleg víz előállítása egy átlagos háztartás energiaköltségének negyedét teszi ki. Az átfolyós vízmelegítők esetében nincs tárolási hőveszteség, ami a bojlerek esetében igen jelentős, pláne, ha a szükségesnél nagyobb tartályban kell a vizet melegíteni. Pazarlás a bojlert forróra állítani, és csapban hideg vízzel keverve elérni a kívánt hőfokot. Egyszerűbb és takarékosabb módszer, ha a bojler éppen olyan meleg vizet állít elő, amiben kellemes a mosakodás. Mivel a meleg víz előállítása mindenképpen energiafaló, készüljön csak akkor, ha tényleg szükség van rá! Ha több napra elutazunk, és üres a lakás, kapcsoljuk ki a bojlert – biztosan senkinek nem hiányzik majd.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!