Mocskos szexisták?
A női egyenjogúságért folytatott harc létezése senkinek sem okoz különösebb meglepetést. A férfiak mozgalmáé, azaz a maszkulinizmusé már annál inkább. Miért is kéne védeni az elnyomó, állandóan előnyben részesülő erősebbik nem jogait? Ha belegondolunk a feminizmus jóvoltából létrejött nőkkel szembeni pozitív diszkrimináció sok esetben nem egyenjogúsághoz, hanem a nők kedvezőbb esélyeihez vezet. Pedig a cél a két nem egyenlősége lenne, nemde?
Miért is kéne védeni az elnyomó, állandóan előnyben részesülő erősebbik nem jogait? Ha belegondolunk a feminizmus jóvoltából létrejött nőkkel szembeni pozitív diszkrimináció sok esetben nem egyenjogúsághoz, hanem a nők kedvezőbb esélyeihez vezet. Pedig a cél a két nem egyenlősége lenne, nemde?
A férfi felszabadításáért küzdő mozgalmak (azaz a maszkulinista megmozdulások) a 70-es években jöttek létre, de gyökerei az 50-es évek második felééig nyúlnak vissza. Ironikus módon a férfiak helyzetéről szóló első beszámoló a Playboy-ban jelent meg. Ezekben az években kezdett el foglalkozni Hugh Hefner a férfiakkal szembeni igazságtalanságok témakörével, ami az apaságtól és a szexuális szabadságtól a Vietnam-i sorozásig sok mindent magába foglalt.
Napjainkban a mozgalom szószólója Warren Farrel. Farrel pályafutását hithű feministaként kezdte, ám mégis ő volt az egyetlen férfi, akit soha nem választottak be a Nők Nemzeti Szervezetének bizottságába. 1974-ben publikálta A megszabadított férfi című feminista könyvét, melyben azt vizsgálja, hogy a férfiak hogyan tudnak segédkezni a nők felszabadításában. Farrel akkor kezdett eltávolodni a mozgalomtól, amikor a Nők Nemzeti Szervezete visszautasította azt a kezdeményezést, hogy válás esetén a gyerekeket az apának is ítélhessék. Azóta egyre nagyobb figyelemmel tanulmányozza a férfiak helyzetét. 1986-ban megírta Miért haladnak a férfiak azon az úton, amin című könyvét, amit a New York Times "a szerelemről, szexről és intimitásról valaha írt legjobb könyvnek" titulált. De a Farrel által írt legnagyobb jelentőségű maszkulinista könyv A férfihatalom mítosza: a férfi a gyengébbik nem? című alkotás. Ez a műve körüljárja az összes férfiakkal kapcsolatos szociális, jogi és kulturális problémát.
A feminizmus és a férfiak jogaiért küzdő mozgalom kapcsolata nagyon összetett. Ugyanúgy, mint a feminizmus, a maszkulinizmus is ellenzi a patriarchális társadalmat, és a tradicionális nemi szerepek merevségét. A maszkulinizmus támogatja a feminizmusnak azt az ágát, ami a nők felszabadításért és egyenjogúságáért küzd, de erősen ellenzi azt a vonulatát, ami a hangsúlyt a férfiak és nők közti különbségekre helyezi, ami alapján a nők másságát olyan eljárásokkal kell védeni, melyekből a férfiak ki vannak zárva. A férfiak jogaiért küzdő mozgalom teljes egyenlőségre törekszik, és úgy tekint a nemekre, mint a társadalom által mesterségesen létrehozott jelenségre, és harcol az állam minden olyan intézkedésével szemben, ami a nőket és a férfiakat eltérő módon kezeli.
Hozzászólás zárolva.