Facebook hozzászólás
355

Mosási praktikák

A mosás több szempontból is kiemelten fontos területe a „háztáji” környezettudatosságnak, hiszen elektromos áramra és vízre, ráadásul általában még vegyszerre is szükség van hozzá. Persze az elsődleges az, hogy tiszta és foltmentes legyen minden. De miért ne lehetne mindezt összeegyeztetni?

A ruhák állapotán is érzékelhető

a kemény víz hatása. A mosószer kissé másképpen hat az ásványi anyagokkal egyesülve, maradéka megtapadhat a szövetszálak között, kiváló terepet nyújtva a szennyeződéseknek. A ruhák durvább tapintásúvá válnak, és tökéletes tisztításukhoz az ideálisnál több vegyszer használatára van szükség. A legtöbb mosószer tartalmaz vízlágyító anyagokat valamilyen mennyiségben, ennek ellenére vannak, akik külön vízlágyítók használatát is ajánlják. Szintetikus mosószeradalékok használatával is enyhíthetők a káros hatások, tisztábbak és puhábbak lesznek a ruhák. Léteznek természetes, környezet- és sokszor pénztárcabarát megoldások is. Vízkőtelenítésre elterjedt megoldás az ecet használata, ami vízlágyításra is eredményesen alkalmazható. Kiváló eredmény érhető el a hagyományos mosószódával is, ami alig pár száz forintba kerül. Tisztít is, így a mosószer harmadát-felét helyettesíthetjük vele.

A szükségesnél sokkal több mosószert

 

használunk a modern háztartásban, mint amennyire ténylegesen szükség lenne. Az Ökoszolgálat szakemberei felhívják a figyelmet: az idő helyettesítheti a vegyszert, a hőt és az erőteljes súrolást is. Lúgos vízben, például mosószódában való egyórás áztatás fellazítja a szennyeződés nagy részét, így kevesebb mosószerrel, kisebb hőfokon is ugyanolyan mosóhatást érhetünk el. A tapasztalat azt mutatja, hogy a dobozon ajánlott mennyiségnél jelentősen kevesebb – a 250-300 helyett akár 50 milliliter – vegyszer is elég, ha vízlágyítóval együtt használjuk. A mosóporok jelentős mennyiségű töltőanyagot tartalmaznak, amelynek nincs semmi szerepe a tisztításban, csak a súlyt és a térfogatot növeli, a nagyobb eladás érdekében. A töltőanyag nagy része nátriumszulfát, amely a mosás során semmit nem tesz, csak a szennyvizek sótartalmát növeli, és szétmarja a csatornákat – legalábbis a Szelektiv.hu szerint. A mosószerek további segédanyagai akadályozzák a túlzott mértékű habképződést, elősegítik a szennylebegtetést, szintetikusan vagy természetesen illatosítanak. Ezek mind-mind felesleges terhet jelentenek a környezetnek, a pénztárcának és a csomag cipelőjének. A szintetikus mosószerek akár harminc százaléka is töltőanyag volt az uniós szabályozásig, miszerint ezeket, azaz a haszontalan, környezetszennyező anyagokat ki kell hagyni a mosóporokból, amelyeket így megillet a „kompakt" jelző.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!