Most nem hozzák zsákban a meleget!
A néphit úgy tartja, hogy ezek a napok vetnek véget a télnek, és ekkor veszi kezdetét a termékeny tavasz. E nevekhez azonban, nem csak hagyományok kapcsolódnak. Régi írásokból, feljegyzésekből megtudhatunk életükről egy-két információt.
Március 19. a gyermek Jézus gondviselőjének, Józsefnek az ünnepe. A bukovinai magyaroknál ez a nap munkatilalommal járt együtt, mert a tavasz első napjának ünnepe volt. Szlavóniában József-napkor mindenkinek meg kellett fürdenie. Dunaszerdahelyen pedig az iparosok ünnepe volt, céhes zászlóikkal vonultak a templomba.
Az Alföldön úgy vélik, ha szivárvány látható József napján, a széles sárga sáv jó búzatermést, a széles piros sáv, pedig a bő bortermést ígéri. Az Ipoly menti falvakban úgy tartják, ha rossz az idő József napján, akkor sok halott lesz abban az esztendőben. Göcsejben ezen a napon hajtották ki a legelőre a marhákat, és ezen a napon érkeztek a fecskék.
Benedek napján van a tavaszi napéjegyenlőség, a tavasz hivatalos kezdete. Ezen a napon zsírt és fokhagymát szenteltek, melynek gyógyító erőt tulajdonítottak, a marhák felfúvódásának gyógyítására használták.
A bukovinai székelyek úgy vélték, ha Benedek napján dörög az ég, akkor száraz lesz a nyár. Topolyán pedig a három nap megfigyeléséből vontak le következtetéseket: ha ezen a napon kisüt a nap, akkor hosszú, meleg nyár várható, ha nem süt ki, akkor hosszú, nedves őszre számíthatunk.
Mindez azt igazolja, hogy Sándor, József, Benedek napja az új tavasznak, az új élet kezdetének szimbóluma. Azonban az enyhe tél után csalódnunk kell, mert a három úriember most üres zsákkal érkezett el hozzánk.
Hozzászólás zárolva.