Facebook hozzászólás
265

Nekem 21%-om van mellrákra! Most mit tegyek?

Nem hiszem, hogy ha most fognék hozzá a böngészéshez, akkor egyből a mellrák-kalkulátor kitöltésével kezdeném, ami feketén-fehéren közölte, hogy életem során nagyjából 21% esélyem van arra, hogy kialakuljon nálam ez a daganat. Na, köszönöm szépen.

Kikről van szó?

1. Akiknél korábban már találtak daganatot az egyik mellben. Náluk ugyanis nagyobb valószínűséggel alakulhat ki daganat a másik mellben is.

2. Akiknél családi előzmények is növelhetik a kockázatot: ha a páciens édesanyjánál, testvérénél vagy akár lányánál diagnosztizáltak mellrákot ( főként, ha 50 éves koruk előtt történt).

3. Akiknél a BRCA vizsgálat pozitív eredményt mutat

A melleltávolítás lehet teljes vagy részleges, bár a teljes emlőeltávolítás jelent nagyobb védelmet a kockázat csökkentése szempontjából.

Vannak persze egyéb alternatívák is, amelyeket a preventív emlőeltávolítás helyett javasolni szoktak a külföldi szakemberek azoknak, akik a veszélyeztetett kategóriába tartoznak:

– nagyon szoros monitorozást (havonta önvizsgálat, időszakos mammográfia, gyakori klinikai kivizsgálás)

– a tamoxifen antiösztrogén hatású gyógyszer alkalmazása, amely megelőző hatással bír (egyharmadával csökkentheti az emlőrák kialakulásának kockázatát)

– életmódváltás: mozgás, megfelelő táplálkozás, stresszmentesítés, alkoholtilalom stb.

Érdekesség, hogy sokan, akik a preventív masztektomiát választják, egyúttal az emlőhelyreállító beavatkozást (pl. implantátum beültetését) is kérik.

Úgy tudom, nálunk nincs még lehetőség erre a preventív célzatú műtétre.

S hogy velem miként tovább? Jövő hónapban ultrahang, s biztos, ami biztos, bejelentkeztem egy pszichodráma csoportba is.

Ki tudja, hátha segít lepakolni a terheket.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!