Nem csak undorító, de betegséget is okozhat
Fekete foltok a fürdőszobában, az ablakkeret csücskében, dohos szag: a gomba télen támad, mikor a pára lecsapódik a fűtött lakásban. Hogyan védekezzünk ellene?
A gomba különösen könnyen megül a fugába, az ablakkeretben, a falakon, de néha még a textileket, a bútorokat is megtámadja. Amellett, hogy csúnya, asztmát és allergiás megbetegedést is okozhat.
A gomba könnyebben megtelepszik a hideg, nedves falfelületeken, mint a melegeken. Ezért is jelentkezik általában télen, mikor a túl nagy páratartalom lecsapódik, hiszen a főzés, a fürdés víztartalma nem tud a szabadba jutni.
Ezért naponta szellőztessünk, még akkor is, ha kint nagyon hideg van. Öt-tíz percre tárjuk ki az ablakokat, addig pedig hajtsuk le a fűtést. A bukóra nyitott ablak nem sokat ér, túl sok pára nem távozik, és nem jut be elég levegő sem.
Ha egy időre elutazunk, akkor sem hajtsuk le a fűtést teljesen. Ez nem csak a penész ellen hasznos, de energiát is spórolunk, ha nem a teljesen kihűlt lakást kell majd újra felmelegíteni.
Mindig zárjuk be a konyha- és fürdőajtót, ha főzünk, vagy fürdünk. Mikor végeztünk, azonnal szellőztessünk ki. Ha a lakásban állítjuk fel a szárogatót, mindenképpen nyissunk ablakot egy nap többször is.
A nagyobb bútorokat 2-5 centiméterre állítsuk a faltól, így legalább azokat nem támadja meg a penész, ha a falon meg is ül.
Ha még idejében sikerül elcsípni a penészt a fürdőben, nagyszerűen ki lehet irtani ecettel. Vizes, ecetes szivaccsal dörgöljük le.
A fával már nehezebb dolgunk van, hiszen ha nincs megfelelően kezelve, a penész a mélyebb rétegekbe is beveszi magát, és akkor már nem lehet legyőzni. Ha csak a felületen jelent meg, akkor le kell mosni, és a fát alaposan ki kell szárítani.
A tapétát megtámadó penész ellen szalicil és alkohol 1:5 arányú keverékével lehet védekezni. Ha ez nem segít, akkor le kell szedni, és alatta is kezelni a falfelületet.
Hozzászólás zárolva.