Facebook hozzászólás
222

Október utolsó napján a temetők kapui kitárulnak

Szeretteink halálával az érzéseink egy darabja is átkerül velük a holtak világába, emlékezni viszont nem szégyen, nem divat – gyertyát gyújtani mindig lehet, mert emlékezni arra, akit szerettünk, jó. Mindenszentek és Halottak napja erről szól.

Minden évben szinte ugyanabban az időben ülünk be az autóba, és minden évben szinte ugyanabban az időben érünk ki a temetőbe. Több gyertyát is gyújtunk, mások gyertyáit is, amit a szél már eloltott, ilyenkor nem számít, melyik kié volt.

Ha nincs többé az, akit szeretünk, hiánya pótolhatatlan, ez abban a mélységben rejlik, amelyben mindenki csak önmaga, egyetlen és külön ember. Szeretteink halálával az érzéseink egy darabja is átkerül velük a holtak világába, emlékezni viszont nem szégyen, nem divat – gyertyát gyújtani mindig lehet, mert emlékezni arra, akit szerettünk, jó. Mindenszentek és Halottak napja erről szól.

A hagyomány eredete

Mindenszentek keresztény ünnep, azoknak az üdvözülteknek a közös ünnepe, akiket nem avattak szentté, illetve akikről a kalendárium nem emlékezik meg név szerint. Mindenszentek a Halottak napjának vigíliája, azaz ünnepi előestéje, így a két nap szorosan összefonódik egymással.
Az ünnep kezdete a IV. századra nyúlik vissza, ekkor még május 13-án tartották Mindenszentek napját, majd a VIII. században áttevődött november 1-re.

835-ben IV. Gergely engedélyével Jámbor Lajos császár hivatalosan is elismerte az új ünnepet és Mindenszentek az egész kereszténység emléknapja lett. Halottak napját 998 óta tartják november 2-án, amikor a clunyi monostor apátja, Odiló a Benedek-rend minden kolostorában ünnepi miséket rendelt el a halottak lelki üdvéért. Később a bencés renden kívül is megünnepelték november 2-át, a XIV. században pedig Róma is átvette ezt a gyakorlatot és a pápák kiterjesztették az egész egyházra. A clunyi apát több mint ezer éves rendelete így maradt fent mindmáig, bár az ünnep régen összefüggött azzal a századvégi szorongásos hangulattal, amely 1000-re a világvégét várta – ilyen elképzelések mellett az emberek igyekeztek „jóban lenni” a halottakkal, illetve az elhunytak szellemeivel.

Hogyan emlékeznek mások?

A Halloween az egyik legrégibb ünnep, eredete több évszázadra vezethető vissza. Mai formája az idők során a kultúrák (római Pomona-nap, kelta Samhain fesztivál) és a keresztény Mindenszentek napja szokásainak keveredésével alakult ki.
Az angol elnevezés katolikus hagyományt idéz: All Hallows Eve, vagyis minden szentnek az estéje.

Évszázadokkal ezelőtt a mai Nagy-Britannia és Észak-Franciaország területén kelták éltek, akik a természetet magasztalták és sokféle istent imádtak, de mind közül legfontosabb a Napisten volt. A munkát és a pihenést jelképezte, növesztette a termést és gyönyörűvé tette földeket.

A kelták az újévet november 1-én ünnepelték egy nagy fesztivállal, amely a nap-szezon végét, a sötétség és hidegség kezdetét jelezte. (A hagyomány szerint Samhain napisten a halál és sötétség istenének fogságába került ilyenkor.) Október 31-én, miután a termést betakarították és a hosszú, hideg télre elraktározták, megkezdődött az ünnepség. A kelta papok a hegytetőn, a szent tölgyfák alatt gyülekeztek, új tüzeket gyújtottak, misztikus táncot jártak és áldozatokat mutattak be. Amikor eljött a reggel, a papok minden családnak parazsat adtak, hogy új tüzet gyújthassanak, mert ez a tűz melegen tartja az otthonokat és elűzi a gonosz szellemeket.
November elsején az emberek állatbőrökből és állatfejekből készült kosztümökbe öltöztek és három napos fesztivált tartottak Samhain napisten tiszteletére. Ezek a fesztiválok jelentették az első Halloween-t.

Egy máig fennmaradt hiedelem szerint október utolsó napján a temetők kapui kitárulnak és az elhantolt lelkek útra kelnek, felkeresik egykori lakhelyüket és megpróbálnak visszatérni. Ezen a napon megszűnnek a határok az élők és a holtak világa között, felborulnak a tilalmak, és a sötétség uralkodik mindenen.
A kelták a tökéletes megtévesztés érdekében szellemnek öltözve parádéztak az utcákon, hogy a gonoszt zavarba ejtsék, és örök távozásra bírják.

Az I. században a rómaiak elfoglalták Angliát. Sok hagyományt hoztak magukkal, melyek egyike a Pomona-nap volt, ami a gyümölcsök és kertek istennőjének ünnepe november elején.

Az évszázadok alatt a kelta Samhai fesztivál és a római Pomona-nap hagyományainak keveredésével jött létre az első őszi ünnep, a kereszténység terjedésével pedig erre érkezett Mindenszentek és Halottak napjának egyházi tisztelete, mindezen szokások pedig összevegyültek, helyenként és koronként változtak az évek során.
Napjainkban a Halloween-t elsősorban a gyermekek szeretik, akik kivájt tökökből lámpásokat készítenek, és rémisztőnek tűnő fenyegetésekkel (csokit vagy csalunk) házról-házra vándorolva édességeket „zsarolnak ki” a lakóktól.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!