Facebook hozzászólás
246

Otthoni allergia okozók! Legyen óvatos!

Nemcsak az oly sűrűn emlegetett parlagfű veszélyezteti a túlérzékeny embert. Gyakran a tisztán tartott, korszerű anyagokból épített és berendezett lakás sem biztos, hogy biztos menedéket nyújt számára.

Az ágyneműt, szőnyegeket

hetente szellőztessük át jó alaposan. Mert a penészgombák búvóhelyei többnyire ugyan a vizes helyiségek, de előidézheti szaporodásukat a túlzott párásság is, és az apró gombaspórák a virágföldből és a fülledt ágyneműből is a levegőbe kerülhetnek.

Az ágyneműnél maradva: elfordul, hogy valaki a liba-, kacsatollra érzékeny, így számára a mosható műszál vagy hipoallergén töltetű takaró, párna ajánlható. Ma már kaphatók kifejezetten az allergiások részére gyártott, úgynevezett poliészter alvószáltöltetű, puha tapintású ágyneműk is, amelyek meggátolják az atkák és penészgombák megtelepedését.

Jó tudni Az allergia elnevezés ugyan a 20. század elején keletkezett, ám egyik súlyosabb típusának, az asztmának a jellegzetes jegyeit már a görög Hippokratész is megemlíti. A jelenkor szakirodalma az immunrendszer kóros túlműködéseként diagnosztizálja, amely lehet váratlan, egy szervre ható (virágpor-, házipor-allergia), vagy lassan kifejlődő, az egész szervezetet érintő (például élelmiszer-) túlérzékenység. A tünetek igen változatosak, s ugyanarra az allergénre többféle szervezeti reakció is kiváltódhat. Annak, hogy némely ember szervezete túlérzékennyé válik, s a szokásostól eltérő módon úgy reagál valamilyen, egyébként ártalmatlan anyagra, mintha az káros lenne, több oka lehet. A betegségre való hajlam örökölhető, ám számos külső tényező együtthatása az, ami miatt évente 4-5 százalékkal emelkedik az allergiában szenvedők száma. Ilyen hatásként említik a vegyi anyagok egyre növekvő jelenlétét mindennapi életünkben, a mosástól, tisztálkodástól, szépítkezéstől kezdve a takarításon át a táplálkozásig, öltözködésig, otthonteremtésig szinte mindenhol.

  Fontos Néhány gyakorta allergiát okozó anyag:  virágpor (bokrok, fák és füvek széllel terjedő virágpora),

 házi poratka (körülbelül fél milliméteres pókszerű állat, a lekopott, lehullott emberi bőrsejtekből él),

 penészgombák,

 cement,

 élelmiszerek (főként a liszt, a tehéntej, a tyúktojás, élelmiszer-adalékok, tartósítószerek, színezőanyagok),

 kozmetikai termékekben, tisztítószerekben, mosószerekben, festékekben lévő vegyi anyagok,

 légszennyező anyagok (kén-dioxid, formaldehid),

gyógyszerek (penicillin, kontrasztanyagok, helyi érzéstelenítőszerek, napfényvédő szerek, fájdalomcsillapítók)

Nappali Dolgozó Háló Piac 2004/3





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

GASZTRO

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!