Pánik helyett elővigyázatosságot!
Az influenzavírus megjelenése azért figyelemre méltó, mert ha a világ több táján felbukkanó H5N1 madárinfluenza-vírus az emberi szervezetbe kerülve találkozik a szokványos, szezonális influenza-vírussal, létrejöhet az a mutáns, amely emberről emberre terjedve, tömeges halálozással járó, világjárványt okozhat.
A H5N1 madárinfluenza-vírusfertőzés azonban önmagában nem feltétlenül végződik halállal. A világban eddig előforduló esetek mintegy 50-60 százaléka volt végzetes.
A kór kimenetele függ a beteg általános egészségi állapotától és attól is, hogy milyen mennyiségű kórokozó került a szervezetébe.
A világban jelenleg kimutatható H5N1 madárinfluenza-vírus elsősorban a szárnyasokkal szoros kontaktusban élő, dél-kelet-ázsiai és a vallási tilalom miatt sertéshúst nem fogyasztó lakosság körében fordult elő. Ott, ahol az élelmezés miatt nagy kincs a szárnyas állat, s ahol a higiéné, valamint a megfelelő tájékoztatás hiánya egyaránt jelentős szerepet játszik a fertőzések kialakulásában.
Országunk az állati eredetű vírustól mentes, ezért egyelőre nincs ok arra, hogy a korábbi intézkedésektől eltérően kezeljük a történéseket.
A szigorítások továbbra is az állategészségügy és az élelmiszer-ellenőrzés, valamint a lakossági felhívások szintjén vannak érvényben, lakossági utazási korlátozásokkal még nem kell számolni.
A jelenlegi száraz hideg nem kedvez az influenzavírus terjedésének sem, ezért nem tudni, hogy egyáltalán lesz-e és mikor szezonális influenzajárvány, hiszen még Európából sem jelezték a megjelenését. Jelenleg folyamatban van a magyar laboratóriumban kifejlesztett oltóanyag törzskönyvezése.
Utazás előtti teendők
Mit tegyünk, ha olyan országba utazunk, ahol fennáll a madárinfluenza veszélye?
védőoltást kérni az emberi influenzavírus ellen,
kerülni az élő baromfival való kapcsolatot,
kerülni az élő állatok piacát és farmját,
szüneteltetni a baromfi, baromfitermék és tojásból készült termék behozatalát,
ha mégis jelentkeznek az influenza tünetei, azonnal fel kell keresni az orvost. (mfd-o-ki)
A veszélyeztetett térséget kerüljük el
Ha tehetjük, ne utazzunk a veszélyeztetett térségbe, étkezésnél pedig csak az ismert származási helyről beszerzett, hatóságilag ellenőrzött, megfelelően hőkezelt, állati eredetű élelmiszert fogyasszunk és kerüljük az utcai gyorsárusok kínálta ennivalót.
Hozzászólás zárolva.