Te kipróbálnád?
Patchwork – a foltvarrás különleges technikája
Szenvedélyed a varrás? Szeretnél valami saját, egyedi dolgot készíteni? Ismered a foltvarrás technikáját? Ha nem, most közelebb hozzuk neked ezt a nem mindennapi kreatív technikát.
A patchwork vagy „foltmunka” a kézimunka egyik formája, amely magában foglalja különféle kisebb szövetdarabok összevarrását. Hogy miket lehet készíteni ilyen kisebb szövetdarabkákból? Például takarót, ágy- és párnahuzatot, vagy akár papucsot is. Ehhez különféle textúrájú és eltérő geometriai alakzatú anyagokat is fel lehet használni. Persze ha nagyjából egyformák az összeillesztendő darabok, az nagyban megkönnyíti az összeillesztést…
A patchworkből leggyakrabban paplanokat készítenek, de táskák, falikárpitok, meleg dzsekik, párnahuzatok, szoknyák, mellények és egyéb ruházati cikkek is kikerülnek a hobbi varónők kezéből. Egyes textilművészek gyakran ötvözik hímzéssel és egyéb öltéstechnikákkal is a pachworköt. Ki gondolná, de nem csak néhány száz éves varrási technikáról van szó. Már az ókori egyiptomiak is használták a módszert ruháikhoz, faldíszeikhez, drapériáikhoz és bútoraikhoz, mi több, a legrégebbi ábrázolások 5500 évvel ezelőttről valók.
A kínai patchwork történetét Liu Yu császár, a Liu Song-dinasztia uralkodója indította el. A legrégebbi, mind a mai napig meglévő darabok a kora középkorból származnak, ahol is csatáknál többek között steppelt szövetrétegeket is használtak, amelyek nem csak melegen tartották a katonákat, de még védelmet is nyújtott számukra. Hasonló technikával készült a japán páncélzat is.
A technikával a 11. és 13. században már a lakosság is kezdett megismerkedni. Mivel ekkor az európai éghajlat egyre hűvösebb lett, egyre gyakrabban használtak vastag paplanokat alváshoz az emberek, így kialakult az a gyakorlat, hogy egy egyszerű ruhadarabot különféle mintákkal, dekoratív steppelés párosítva díszítenek. A paplanok ilyen módon való készítésének hagyományát Amerikába is elvitték az oda vándorlók.
Hogyan készül?
A patchwork színes blokkokból álló geometriai formák, amelyek meghatározott alakzatokat ismételnek újra és újra, és így mintákat hoznak létre mondjuk a világos és sötét vagy kontrasztos színek segítségével. Varrógép híján, kezdetben kézi varrással illesztették össze a darabkákat. A blokkok mind ugyanazt a mintát ismételhetik, de a blokkok többféle mintával is rendelkezhetnek. A patchwork-blokkok nagyjából 10-20 cm-es négyzetlapok, ezekből állították össze a darabokat.
Hozzászólás zárolva.