Prosztatára is csokoládét?
A csokoládé népszerűsége töretlen: múzeumok, klubok, szalonok, versenyek, újságok és internetes honlapok százai bizonyítják, hogy a világon szinte mindenki szereti, forrón, táblában vagy pralinéként, tortában, süteményben vagy épp fagylaltban.
Az első, maihoz hasonló, ehető táblás csokoládét a Cadbury cég kezdte gyártani 1847-ben, az első tejcsokoládét pedig a svájci Nestlé fivérek 1876-ban. Az étcsokoládé úgy készül, hogy a kakaómasszához cukrot és kakaóvajat adnak, ha pedig tejcsokit akarnak, akkor sűrített tejet. A fehér csokoládéhoz csak kakaóvaj kell, kakaópor nélkül. A praliné Belgiumból származik, ahol 1912-ben jelent meg a díszdobozba csomagolt, kézzel díszített apró csemege.
Van, aki szerint a csokoládénak már az illata is elindítja az agyban az endorfin, azaz a „boldogsághormon” képződését. Így aki nem ehet elég csokit, legalább szagolgassa. Naponta hatszor jó mélyen kell beszippantani a csokoládéillatot. Hasonló elven működik a legújabb hóbort, a choocoa-masszázs, amikor csokoládébalzsamot kennek a testre. A bőrre és a lélekre egyaránt pezsdítő hatással van, és így egyáltalán nem hizlal.
Jó tudni
A csokoládét sokan vizsgálták, elemezték, sőt mind a mai napig fedeznek fel újabb és újabb dolgokat vele kapcsolatban. Több mint 300 fajta vegyület keveréke, többek közt egy anandamid nevű lipidet is tartalmaz, amely az agynak ugyanarra a részére hat, mint a marihuána. Talán ezért is van, hogy a britek többsége – és valószínűleg nem csak ők – a szerelmi bánatát csokoládéevéssel enyhíti. Egyesek szerint éppúgy rá lehet szokni, mint a kábítószerre, csak épp hatása korántsem olyan káros az egészségre. Sőt, újabban kiderült, hogy kifejezetten jótékony a szív- és érrendszeri betegségek esetében. Kutatások igazolják, hogy a csokoládé kitűnő öregedésgátló is, mert akadályozza a szabadgyök-képződést.
Egy amerikai kutató havonta három táblányi elfogyasztását javasolja. Nemrég egy német cukrász mangó és szójatej hozzáadásával „gyógycsokoládét” készített, amely menstruációs panaszokra, a stressz kiváltotta negatív hatásokra, a férfiak prosztatagondjaira egyaránt hatásos ellenszer.
Hozzászólás zárolva.