Ragyogó tisztaság karácsonyra
Nem azért van a lakásod, hogy legyen mit takarítani! Ez való igaz, csakhogy takarítani muszáj.Szerencsére, a ma kapható tisztítószerekkel jóval könnyebb ez a feladat, mint akár egy évtizeddel ezelőtt.
Szerencsére, a ma kapható tisztítószerekkel jóval könnyebb ez a feladat, mint akár egy évtizeddel ezelőtt.
Régen egyszerű volt a háziasszony dolga: víz, mosószappan, hypo meg sósav, ez volt a takarítás kelléktára. Ma viszont tobzódhatunk a különböző tisztítószerekben. A választás nem könnyű, de legtöbbször a szennyeződés és a tisztítandó felület anyaga a meghatározó.
A fürdőszobai, konyhai burkolatok
tisztításához a leggyakrabban lemosószereket használunk. Bizonyos fajtáihoz kézkímélő adalék és különböző illatanyag is járulhat, ám ennél fontosabb, hogy ezek anionos vagy nem ionos felületaktívanyag-oldatok legyenek. A zsírban oldott szennyeződést ugyanis csak az ilyen típusú lemosók távolítják el.
Hasznos időnként antibakteriális fertőtlenítőszert használni. A klóralapúak mindenféle mikroorganizmussal szemben védelmet nyújtanak, míg az oxigénalapúak bizonyos vírusokkal, gombákkal és baktériumokkal szemben hatástalanok.
A szaniterek tisztántartásakor
néhány speciális problémával is szembe kell néznünk. A vízkő- és a szappanlerakódás ellen csak a kifejezetten erre a célra ajánlott termékek hatásosak. A vízkövet a savas, míg a szappanszennyeződést a lúgos kémhatású szerek oldják.
A mosdókban, kádakban a mindennapi használat során a bőr hámlásából is keletkeznek szennyeződések, amelyeket szintén csak az erre a célra készülő, erősen lúgos szerek tüntetnek el százszázalékosan. Az ilyen flakonokon általában nem a vegyszer összetételét tüntetik fel, hanem azt, hogy "fürdőszobai tisztítószer, kádak, csaptelepek tisztítására".
Súrolószerek nélkül
nehéz csillogó tisztaságot tartani. A por alakúak kevésbé kímélők, könnyen karcolhatnak; ezeket elsősorban ott használjuk, ahol nem elsődleges szempont a felület védelme.
A viszonylag új, magas fényű felületeket inkább folyékony súrolószerrel takarítsuk. Ezek korszerű strukturált anyagok, amelyekben a szemcséket hálószerűen bevonja a folyadék, így azok közvetlenül nem érintkeznek a bútorlappal vagy a tűzhellyel. A port általában egy nedves ruhára szórva, míg a folyékony súrolót közvetlenül kell a felületre felvinni.
A fém egyre több helyen
jelenik meg a mai konyhákban és fürdőszobákban. A csaptelepeken kívül ma már bútorlapok és más inox-felületek is könnyítik a háziasszony munkáját, és nehezítik a takarítást. Miután ezek rendkívül érzékenyek a kémiai anyagokra, ajánlatos kizárólag speciális fémtisztítóval karbantartani őket. Ha mégsem, próbáljuk ki egy eldugott felületen, hogy nem marja vagy mattítja-e a szer a felületet. A gyártók általában megadják a csaptelepek leírásánál, hogy azok milyen anyaggal tisztíthatók.
Hozzászólás zárolva.