Sepregess a házad táján – de bölcsen!
Családi házban lakni számtalan előnnyel jár, leginkább nyáron élvezhetjük a saját udvart és a kertet. Ez azonban általában több munkát is jelent: a ház körüli részeket is karban kell tartani, ami nem kevés extra kiadást vonhat maga után. A költségek pár tízezer forinttól a csillagos égig emelkedhetnek. Habár kevesen számolnak vele, néhány rész újjá építéséhez – a házfelújításhoz hasonlóan – állami támogatás is igénybe vehető.
Ahogyan egy ház jelentősebb felújítása vagy átalakítása gondos tervezést igényel mind a megvalósítást mind pedig a költségeket illetően, ugyanúgy igaz ez a ház körüli részekre, mint a kerti medence, járda vagy pince stb. átalakítására is.
– Egyre jellemzőbb, hogy a családi házzal rendelkezők a ház körül is szeretnék igényesen kialakítani a környezetüket – mondta el Tuba Péter, a Tubakert ügyvezetője, aki hozzátette – A kert vagy udvar karbantartását érdemes ugyanolyan gyakran elvégezni, mint a lakóépület felújítását, különben a felhalmozódó károk a lakóépületet is veszélyeztethetik. Például egy vízelvezető árok hiánya az ingatlan penészesedéséhez vezethet! – Alapvető kültéri elemek egyenként akár többszázezres, sőt néhány esetben milliós kiadást jelenthetnek.
A legtöbben megrémülnek a költségkalkuláció láttán, ami érthető, hiszen ki képes ház körüli rendezésre zsebből előrántani ekkora összeget? Köntös Péter, az OTP Lakástakarék vezérigazgató-helyettese szerint, amikor az ember belevág egy nagyobb ház-körüli átalakításba, nem árt, ha jó előre megtervezi hozzá az anyagiakat is.
– A lakástakarékról például lehet, hogy a neve miatt sokan nem gondolják, de felhasználható a ház körüli, illetve bizonyos esetekben a kerttel kapcsolatos beruházásokra. A teljesség igénye nélkül a lakástakarékból téríthető a kerítés, a terasz, csapadékelvezető árok, vagy éppen a térkő költsége. Számos egyéb kültéri elem felújítására is igénybe vehető, de a pontos felhasználási lehetőségekről érdemes előzetesen, már a munkálatok tervezésénél alaposan tájékozódni – tanácsolja Köntös Péter.
Ezeknél a beruházásoknál a lakás- és házfelújításhoz hasonló módon, számlával kell igazolni a felhasznált összeget. A legrövidebb, négyéves konstrukcióban havi tízötezer forintos befizetéssel, a négy év alatt kapott támogatással együtt bőven finanszírozható egy nagyobb mértékű átalakítás.
Hozzászólás zárolva.