Spórolni szeretnél? Lakj passzív házban!
Létezik egy módszer, aminek segítségével nagyságrendekkel olcsóbban fenntartható, és sokkal komfortosabb házak épülhetnek. Csak döntés kérdése, hogy tegyünk a környezetért.
Manapság alapvető elvárás, hogy a házakban, ahol időnk legnagyobb részét töltjük, mindig megfelelő klíma uralkodjék. Télen-nyáron ragaszkodunk a húsz fok körüli hőmérséklethez, ennek előállítására pedig a legkülönbözőbb energiafaló gépekkel szerelkezünk fel.
Pedig a kívánt körülmények eléréséhez nem feltétlenül kell energiát pocsékolni. A kulcsszó: passzívház. A passzívházak olyan alacsony energiaigényű épületek, amelyekben a kellemes belső klíma hagyományos, aktív fűtési rendszer nélkül létrehozható. Ezzel jelentősen csökken a rezsiköltség, mai magyar viszonylatban a fűtésre fordított összeg akár 80-90 százalékkal is kevesebb lehet, a komfort csökkenése nélkül.
Közérzet és hőérzet
Az ember közérzetét alapvetően a hőérzet határozza meg, ami a levegő hőmérsékletétől és a páratartalomtól függ. Ezt a levegő kezelésével, szellőzéssel lehet szabályozni, a tudatos légkezelés pedig növeli a komfortérzetet.
A kellemes klímáért elsősorban a különösen vastag hőszigetelés, valamint a háromrétegű nyílászárók felelnek. Vagyis, ami hő bent keletkezik, azt az épület bent is tartja.
És hogy miből lesz a meleg fűtőtest nélkül? A hővisszanyerős szellőzőrendszer, amely minden passzívház alapvető felszerelése, a szennyezett levegőjű helyiségekből – mint a konyha vagy a mellékhelyiség – elszívja a levegőt, a lakószobákba pedig friss levegőt fúj be. A passzívház a megfelelő klíma előállításhoz a lehető legnagyobb mértékben felhasználja a nap és a fűtött szoba melegét, a háztartási gépekből, sőt az ember testhőmérsékletéből származó meleget is. A benti húszfokos helyiség hőjének megtartásával és visszanyerésével a kinti nullafokos levegő például tizennyolc fokra előmelegítve kerül a rendszerbe, tehát csak két fokot kell aktív fűtéssel pótolni.
Szebb is, nem csak jobb
A központi szellőzés és a kiváló szigetelés miatt a belső hőmérséklet teljesen egyenletes. Nem hidegek a falak és az ablakok, és nincsenek forró fűtőtestek sem. Ez mindenképpen esztétikus, ráadásul hasznos is, hiszen a radiátorok sok esetben korlátozzák a szoba berendezését, a jó térkihasználást.
Hozzászólás zárolva.