Trükkök konyhatündéreknek – vitaminmegóvás
A tavasz közeledtével vitaminokra éhes szervezetünket okos élelmiszerválasztás mellett konyhai praktikák segítségével is kárpótolhatjuk a hosszú téli hónapokért. A sütés-főzés során ugyanis apró trükkökkel még egészségesebbé tehetjük az asztalra varázsolt menüt: csökkenthetjük a vitaminveszteséget, és zsiradékokból is használhatunk kevesebbet anélkül, hogy ételeink veszítenének ízükből és zamatukból.
Szűcs Zsuzsanna, a Nestlé dietetikusának vitaminóvó tippjei nemcsak bármely tavaszi menü elkészítése során, hanem egész évben hasznunkra válnak.
· A zöldséget még egészben és hámozás előtt mossuk meg folyóvízzel! Kerüljük a hosszadalmas áztatást!
· Csak vékonyan hámozzuk meg a zöldségeket és a gyümölcsöket, esetleg héjukban főzzük meg őket!
· Nagy szeletekre daraboljuk fel a nyersanyagokat!
· A nyers zöldség- és gyümölcssalátákhoz adjunk kevés citromlevet vagy ecetet a C-vitamin-veszteség mérséklése érdekében!
· Használjuk a lehető legkevesebb vizet főzés, párolás során!
· Használjunk fedőt!
· A zöldséget, gyümölcsöt csak puhára, ne pépesre főzzük!
· Az ételt lehetőség szerint azonnal tálaljuk! A melegen tartás során a C-vitamin-tartalom egy óra alatt 4-17%-kal, két óra alatt 7-34%-kal csökken.
· A konzerv- és fagyasztott zöldségeket mindig előzetesen már felmelegített folyadékba tegyük.
Ételkészítési eljárások
Ha finom és egészséges ételeket szeretnénk az asztalra varázsolni, az alapanyagok okos kiválasztása mellett arra is érdemes figyelnünk, hogy milyen módon készítjük el ezeket. A továbbiakban bemutatjuk a konyhában főzés, sütés során bevethető módszereket és azt is eláruljuk, hogyan mérsékelhető az ételekhez adott zsiradék mennyisége és a vitaminveszteség.
Gőzöléses és forralásos ételkészítés
A gőzöléses és forralásos alapú főzési eljárások során többnyire valamilyen folyadék segítségével készítjük el az ételeket – általában vízben, ízesített alaplében vagy gőzben. A gőz (azaz a párolás) előnye, hogy adott hőmérsékleten nagyobb hőenergia átadására alkalmas, így az étel hamarabb megfő, és kisebb a tápanyagveszteség. A főzési hőmérséklet 70° és 120°C között változhat. Ezek az eljárások elsősorban tészta, rizs, hüvelyesek vagy más zöldségfélék elkészítésére alkalmasak. Az alábbiakban – a teljesség igénye nélkül – bemutatjuk a leggyakoribb módszereket.
Forralás:
Főzés nagy mennyiségű, kb. 100°C-os folyadékban.
Ötletek:
• Használjuk a lehető legkevesebb vizet, ezáltal csökkenthetjük a vitamin- és ásványianyagveszteség mértékét!
• Ha van rá mód, tartsuk meg a főzővizet, és használjuk fel leves-alapként, mártásokhoz vagy rakott ételek elkészítéséhez!
Hozzászólás zárolva.