Tudod, hogy mitől sajt a sajt?
Az előállítása három alapvető „találmányon” alapul, melyeket sok ezer évvel ezelőtt „fedeztek fel”, és amelyek mind a mai napig változatlanul érvényben vannak.
A sajtkészítés történeték hőskora csak feltételezéseken alapszik, az első, valódi képes bizonyíték az időszámításunk előtti harmadik évezredből származik, Mezőpotámiából. Az első írásbeli nyomokat pedig a görög és a római irodalomban találjuk.
Rómában a sajtkereskedelem is virágzott. Minden tartományból szállítottak sajtot a fővárosba, az itáliai régiókból éppúgy, mint a távolabbi provinciákból: a mai Nimes vagy Savoya vidékéről, avagy Dalmáciából. Raetiából, a mai Svájc és Allgau területéről származott a "caseus alpinus", azaz a mai alpesi sajtok őse.
A mai sajtok sokféleségét éppen e három "alap találmány" változatossága adja. A tej fajtája, az alvasztás módja, az oltóanyag alkalmazása, a készítési technológia és az érlelési idő együtt és külön-külön szinte számtalan, ízletes sajtfajtát eredményez.
A sajt egészséges és tápláló
A tej és tejtermékek nagymértékben hozzájárulnak az egészséges táplálkozáshoz. A sajt táplálkozás-fiziológiai értékét elsősorban fehérjetartalma adja, de fontos a zsír-, ásványi anyag és vitamin tartalma is.
Az egészséges táplálkozás iránti igény az utóbbi évtizedekben előtérbe helyezte a sajt jelentőségét is. Nem csupán a tradicionális sajttermelő és fogyasztó országok lakóinak napi étrendjéhez tartozik hozzá a sajt, desszertként az étkezés végén, hanem egyre bővül a sajtkedvelők és -fogyasztók tábora a világon.
A sajt felhasználásával változatos előételek, szendvicsek, apró falatkák és főételek készíthetők szinte kimeríthetetlen variációkban.
Érdemes tehát alaposabban tanulmányozni a sajtok történetét, elkészítésük módozatait, fajtáit és felhasználási lehetőségeit. Jó szívvel ajánljuk Christian Teubner, dr. Heinrich Mair-Waldburg és Friedrich-Wilhelm Ehlert a "Sajtok nagy könyve" című alapos és átfogó könyvét, mely e cikkünk megszületést is ihlette.
Hozzászólás zárolva.