Facebook hozzászólás
436

Üdülési jogot vennék. Mire figyeljek?

Valljuk be, az üdülési jog (timeshare) kapcsán sokan úgy kommentálják telefonos hölgyek hónapokig kitartó invitálását, hogy „ja, én nem dőlök be”. Olyannyira nem, hogy a vendéglátással egybekötött „temékbemutatókra” el sem mennek, nemhogy az ott hallottak-látottak alapján mérlegelnék, hogy hosszabb távon melyik a hasznosabb befektetés: a saját nyaraló, avagy apartmanbeli üdülési jog itthon vagy külföldön, netán évente egy-két hetes nyaralás valamelyik tengerparton.

Az ügyvezető titkár azonban úgy véli, mára változott a helyzet. S bár a hazai mentalitás még mindig nem fogadta be teljesen a timeshare-értékesítési szisztémát, a szakmai szervezetek és a törvényi szabályozás létrejötte, a tapasztalatok nyomán, s nem utolsósorban a rendszer fejlődése kapcsán mind többen ismerik fel a benne rejlő előnyöket. Fábián Attila szerint ebben nagy szerepe van az 1994 óta tevékenykedő egyesületnek – amely kivette részét a timeshare széles körű, reális megismertetésében, népszerűsítésében, a tanácsadás bevezetésében, a félrevezető információk kiszűrésében, a tulajdonosok és a cégek között felmerülő panaszügyek megoldásában -, valamint a jogi háttér – az ingatlanok időben megosztott használati jogának megszerzésére irányuló szerződésekről szóló 20/1999. (II. 5.) számú kormányrendelet – megszületésének is.

Vannak még gondok

Bár a kilencvenes évekhez képest jelentősen csökkent a fogyasztói – üdülésijog-tulajdonosi – panaszok száma, még ma is akadnak problémák.

A legtipikusabb, visszatérő gond dr. Baksa Csilla, a Fogyasztó Védelmi Főfelügyelőség jogi előadója szerint a hosszú távú – a rendelet szerint legalább 3, de a gyakorlatban általában 30 vagy 99 éves – időtartamból adódik. Az üdülési jogot megvásárolók ugyanis egy idő után kénytelenek szembenézni azzal, hogy évek óta mindig ugyanarra a helyre kell visszajárniuk; vagy például időközben nyugdíjasok lettek, így kevesebb a pénzük a nyaralásra, és gondot okoz az évente befizetendő fenntartási díjak kiegyenlítése. Így érthető, ha vannak, akik meg szeretnének tulajdonuktól szabadulni (ennek alátámasztására elég kinyitni a napilapok hirdetési oldalait!). Ez azonban nem megy könnyen, még akkor sem, ha a rendszeren belül szeretnék ezt megtenni.

Gyakori vitás kérdés szolgáltató és vásárló között a szerződéstől való elállás ideje is, pedig a vonatkozó kormányrendelet 8. paragrafusa ezt világosan meghatározza. Eszerint a fogyasztó a szerződés vagy az előszerződés megkötésétől és egy példányának a részére történt átadásától számított tizenöt napon belül indokolás nélkül elállhat a szerződéstől vagy az előszerződéstől. Ám ha az értékesítő a szerződéskötést megelőzően nem bocsátotta a fogyasztó rendelkezésére a rendelet 4. paragrafusában meghatározott írásbeli tájékoztatót, vagy azt nem a rendeletben szabályozott nyelven, akkor az elállásra nyitva álló határidő már 30 nap.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!