Valójában mire jó a mikró?
Hogy a macskát nem szabad megmikrózni, azt tudjuk már néhány éve. Arra kerestük a választ, hogy akkor valójában mit is szabad és lehet csinálni a mikrohullámú sütőben.
A mikrohullámú sütőben az ételt elektromagnetikus sugárzás hevíti fel, ezeket a sugarakat hívjuk mikrohullámoknak. A táplálék molekulái mozgásba jönnek, így magasabb lesz az energiaszintjük, amitől felmelegszenek – ez a működés végletekig leegyszerűsített magyarázata. A mikrohullámok nem ártanak az egészségnek, bár ezt az ellenzői nem így gondolják. A sugárzás azonban egyik, a piacon forgalmazott készülékben sem ér el olyan szintet, ami miatt aggódnunk kellene. A régi készülékekkel azonban óvatosan kell bánni, ha bármelyik alkatrésze is sérült, érdemes inkább egy újat vásárolni.
Minél nagyobb egy étel víztartalma, annál jobban fel lehet melegíteni a mikróban, ebből adódik az is, hogy amiben sok a víz, az sokáig melegszik, amiben kevés, az gyorsan elkészül. A nagyon száraz dolgok, mint például a kétszersült, azonnal elégnek. A cukor és az olaj is felmelegszik a mikrohullámúban. Utóbbival nagyon kell vigyázni, hiszen képes annyira felforrósodni, hogy akár meg is gyullad.
Fémből készült edényt ne tegyünk a mikróba, és arra is vigyázzunk, hogy a kávéscsészében se hagyjuk benne a kanalat, ha melegíteni akarjuk. Ha hajlamosak vagyunk ott felejteni, szerezzünk be egy mikrózható műanyag vagy üvegből készült kiskanalat. Abban az esetben, ha mégis bekerül valami fém, legyen ez alufólia vagy a tányér díszítése, szikra keletkezhet.
A porcelán, az üveg alapesetben mehet a mikróba, arra azért ügyelni kell, hogy ezek is felmelegszenek, úgyhogy óvatosan nyúljunk hozzá, mikor kivesszük őket. Ami a műanyagot illeti, érdemes mindig elolvasni a leírásban, mikrózható-e az edény, vagy ha nincs ráírva, meg kell kérdezni az eladót. Ha nem bírják a mikrohullámot, elolvadhatnak, és olyan anyagok is kioldódhatnak belőlük, amik mérgezők, de legalábbis nem egészségesek. (Nemrég újból felkapott lett ez a téma, itt részletesebben írtunk róla.)
Néhány hasznos tipp
Mikor beteszünk egy edény ételt melegedni, mindig vegyük le a doboz fedelét, egészen pontosan nyissunk rést rajta. Így nem fröcsköl szét, de felrobbanni sem fog. Érdemes az italokat is lefedni, egy csészealj tökéletes erre a célra.
A mikrohullámú sütő legrosszabb tulajdonsága, hogy nem egyenletesen melegít. Mindenki ismeri a felül meleg, alul hideg rakott tésztát. A folyékony italokat, ételeket érdemes ezért fogyasztás előtt mindig felkeverni, felrázni. A szilárdakkal ezt természetesen nem lehet megtenni, ezeket érdemes többször egymás után, rövidebb ideig melegíteni.
A mikrót akkor érdemes használni, ha csak kisebb mennyiséget akarunk melegíteni. Ez esetben gyorsabb, és energiát is spórolunk vele, ahhoz képest mintha a tűzhelyen készítenénk el az ételt. Ráadásul több vitamint tarthatunk az ételben, mintha lángon főzzük. Egy nagy fazék krumpli esetében azonban mégiscsak a tűzhely a nyerő, ráadásul a mikróban soha nem fogunk olyan ízeket produkálni, mint a lábosban.
Vannak olyan ételek, amik előszeretettel robbannak szét melegítés közben a mikróban. Ilyen a paradicsom, a főtt tojás és a virsli is. Utóbbit érdemes megszurkálni egy villával néhány helyen, akkor nem lehet baj vele.
Hozzászólás zárolva.