Varázsoljon igazi keleti nyugalmat az otthonába!
A japán lakberendezés forma és funkció összhangja. Természetes színek és anyagok használata, tágas térrendezés jellemző a tradicionális keleti, és a napjainkban kedvelt európai kifejezésmódban is
A keleti dizájnban a kiegyensúlyozott nyugalmat, a megtisztulást kereső filozófia és vallás ölt testet. Ez az útkeresés régóta foglalkoztat minket, európaiakat is, hogy ellensúlyozni tudjuk azt a tempót, amit zajos hétköznapjaink diktálnak. A lakberendezésben lassan évtizede hódító minimál stílus gyökerei is a japán kultúrában keresendők, ahol az otthon az a hely, ahol megpihenhetünk és kiszakadhatunk a külsőségek világából, hogy felleljük belső békénket.
A minimál eredete
A 20. század végének harsánysága, információdömpingje és stresszekkel teli mindennapjaink ellensúlyaként nagyon hamar népszerűvé vált a letisztult, „csendes”, minimalista otthondizájn, amely erősen táplálkozik a japán lakberendezési kultúrából. Az egyszerű formák, tökéletes arányok, természetes anyagok köré csoportosuló keleti lakásbelső, éppen úgy, mint a keleti filozófia, egyfajta bölcs nyugalmat áraszt.
Az autentikus japán kultúrában a lakberendezés nem öncélú; a lakás kialakítása a pihenést és a meditációt segíti. Ennek érdekében nem tükrözi tulajdonosa társadalmi helyzetét, s mentes minden sallangtól. A feleslegektől és a külsőségektől megtisztított otthon az európai ember számára éppen úgy pihentető és megnyugtató, így nem véletlen, hogy az öreg kontinens trendformálói is szívesen nyúlnak a hagyományos keleti lakberendezés eszközeihez.
Amit ma Európában keleti lakberendezési stílusként emlegetünk, az tulajdonképpen ötvözi a különféle távol-keleti országokban található stílusokat, de leginkább a japán világból merít. A Bauhausnak és az ezredforduló táján útjára indult minimál stílusnak egyaránt ihletője a japán lakberendezési kultúra: a forma és a funkció összhangja, a természetes színek és anyagok használata vagy a tágas térrendezés egyaránt jellemző a tradicionális keleti, illetve a napjainkban kedvelt európai kifejezésmódban.
Ellentétek egyensúlya
A japán lakásokban a fekvő- és ülőbútorok – a futonok – alacsonyak, dísztelenek, és szigorúan kemények; a süppedős fotelek vagy a nehéz textíliák hiányoznak. Jellemző a geometrikus vonalvezetés és a funkció előtérbe helyezése, ahogyan az európai minimálban is.
Hozzászólás zárolva.