Facebook hozzászólás
653

Versenyfutás az idővel

Kevés olyan épen megmaradt barokk városközponttal dicsekedhet Magyarország, mint a győri, ami ráadásul az elmúlt időszakban visszanyerte eredeti szépségét. A nyugati határhoz legközelebb eső régiónk mindig is a legfejlettebbek közé tartozott, de az odatelepült iparvállalatoknak köszönhetően további előnyre tett szert. A látványos fejlődés tükröződik az ingatlanárakban is.

Győr hangulatos belvárosát elsősorban a lokálpatrióták kedvelik, akik ott mindent egy helyben megtalálnak. Egyetlen kényelmetlenség a parkolás, pedig nemrégiben adták át a második parkolóházat. Városszerte hatalmas építkezések folynak, vagy állnak előkészítés alatt. Ingatlanfejlesztő és -vásárló egyaránt versenyt fut az idővel. A vevők azért, hogy még az áfa-kulcs emelkedése előtt megvásárolják ingatlanjukat, míg az ingatlanfejlesztők azért, mert most még úgy tudják elindítani az építkezést, hogy a lakásokat az alacsonyabb áfa-kulccsal tudják értékesíteni.

Győr, Rákóczi utca, Kép: wikipedia
Győr, Rákóczi utca, Kép: wikipedia

Az év utolsó két hónapjában is pezsgett az ingatlanpiac Győrben – holott a vevők nem éppen olcsó árakra számíthatnak.

– A jellemző ügyféligényeknek megfelelő lakás 17 millió forint alatt nem igazán található, még panel sem – mondja Komádi Csaba, a legismertebb pénzintézet ingatlanpontjának győri szakembere. Tapasztalatai szerint Győrben a Belvároson kívül a legkeresettebb városrész Nádorváros, a Mosoni-Duna mellett fekvő Révfalu, valamint a Sziget, annak is elsősorban az egyetemhez közeli része.

Győr-Moson-Sopron 305 ezer forintos négyzetméter-átlagárral továbbra is tartja magát a legdrágább megye pozíciójában. A NAV forgalmi adatai alapján készült friss összeállításból kiderül, hogy Magyarország-szerte 35 járás átlagára haladja meg a 300 ezres szintet. A legfelső árkategóriába tartozik egyebek között több Győr-Moson-Sopron megyei járás is. Továbbra is Győr a legdrágább megyeszékhely a négyzetméterenkénti 315 ezer forintos átlaggal.

Hű, de drágák lettetek, kedves Keszik
A Keszik vezetik a fővárosi agglomeráció árversenyét az ingatlanpiacon. Pesten Dunakeszi, Budán pedig a Budakeszi járás magasan a legdrágább. A budai oldalon azonban teljesen más szempontok játszanak szerepet a népszerűségben, mint a pestin, sokkal nagyobb a jelentősége az érintetlen természeti környezetnek, a sajátos miliőnek és nem utolsósorban a presztízsnek. Van még olyan budai település, ahol mindez megtalálható, sőt még a jó közlekedésről sem kell lemondani!

Noha Győrben a korábbi nagyon dinamikus áremelkedés után, az elmúlt években lassult a drágulás üteme, az legutóbbi esztendőben így is 18 százalékkal nőttek az ingatlanárak. Ezt részben magyarázza az építési anyagok és a munkabérek emelkedése, az új építésű társasházak kivitelezői a költségek emelkedését át is hárítják a vevőkre. Komádi Csaba szerint az új lakások drágulása 2020-ig még kitart – amit a használt lakások ára is követ majd.

Ilyenkor év vége felé megjelennek a vevők között a cégek is, amelyek éves nyereségük egy részét befektetési céllal ingatlanvásárlásra kívánják fordítani. A lakáskeresők zöme továbbra is magánember. Ahogy más városokban, Győrben is a 60 négyzetméter alatti garzonok és másfél-kétszobás lakások a legkeresettebbek. Ezekből azonban már nincs elegendő a piacon. Állapottól és elhelyezkedéstől függően 15-20 millió forintért megvehetők. Győr lakótelepi lakásainak átlagára négyzetméterenként 286 ezer forint – ezzel a megyeszékhelyek között a harmadik legdrágább város ebben a kategóriában. Ezek a kisebb lakások legalább havi 90-120 ezer forintért kiadhatók. Ha azonban jobb állapotúak, esetleg újak vagy igényesen berendezettek, akkor a bérleti díj felmehet akár 150 ezer forintig is, ami meglehetősen kedvező megtérülésnek számít.

Az én házam, az én váram
Egy ajtó, egy tűzhely, egy kanapé. Mindennapjaink megszokott használati tárgyai, melyektől elsősorban azt várjuk, hogy betöltsék a leglényegesebb funkciót, mely miatt megvásároltuk őket: zárjon jól, melegítsen, legyen kényelmes. De vajon a praktikum e az egyetlen funkció, mely alapján megválasztjuk őket? Vajon fontos-e, hogy egy használati tárgy egyúttal a legújabb formatervezési trendeknek is megfeleljen? Vajon hogyan jelenik meg a praktikum, a funkcionalitás és az esztétikum mindennapi használati tárgyainkban? Milyen egyéb funkciók társulnak még ehhez? Melyek a legújabb trendek, technológiák melyek meghatározzák használati tárgyainkat?

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!