Vízkezelés télen-nyáron
A fürdőzés öröme mellett a medence karbantartásával járó folyamatos feladatokkal is meg kell barátkozzanak a házi medencék, uszodák tulajdonosai. Sok tennivalóval jár ugyanis, hogy a medence vize a katalógusokban látható tündöklő tiszta kék legyen.
A téliesítés is elengedhetetlen feladat a kültéri medencék tulajdonosai számára.
A legtöbb készmedence gyártója előírja, hogy a medencét télen vízzel töltve kell tartani, de a csempézett megoldások esetében is követhető ez az eljárás. Mivel a medencét körülvevő talaj télen megfagy, a szokásosnál nagyobb nyomást gyakorol a falára. A vízzel telt medence jobban ellenáll a nyomásnak, így csökken a szerkezeti károsodás esélye. A víz húsz-harminc centiméter mélységig általában befagy, így a falára a belső oldalról nehezedő nyomás is nő. Ennek elnyelésére találták ki a vízbe helyezhető úgynevezett fagytesteket. Ezek a súlyozott, műanyag borítású és képlékeny belsejű tömlők körülbelül a fagyás mélységében merülnek a vízbe, és felveszik a falakra nehezedő nyomást.
A hónapokig álló vízben meg kell előzni a vízkő túlzott képződését is – mert az tavasszal nagyon nehezen távolítható el -, és gátat kell vetni az algásodásnak is. Erre is kaphatók speciális vegyszerek, melyek adagolását a víz keménységének figyelembevételével a dobozokon lévő táblázatok alapján lehet kiszámolni. Letakarni speciális fóliával lehet, ami tökéletesen a vízfelszínre simul, így megakadályozza a szennyeződések bejutását.
Tavasszal a medencét mindenképpen ki kell takarítani, a vizet alaposan át kell szűrni, és fertőtleníteni. A szennyeződésektől függően érdemes a téliesítő vegyszerrel kezelt vizet teljesen leengedni, a medencét kitakarítani, és friss vízzel feltölteni.
Kattintson a galériára![galeria azonosito=”old_30″ nyitokep=”” kepalairas=””]
A gépészeti rendszer
is téli védelemre szorul. Mivel ennek egyes részei nincsenek túl mélyen a földben, ezeket is fenyegeti a fagyás veszélye. A vizet a skimmer – vagyis vízfelszín tisztító – szintje alá kell engedni, majd a víz felszíne felett elhelyezkedő csőrendszert vízteleníteni. A beakasztható szűrőt ki kell emelni, és víztelenítve eltenni. Feszített víztükrű medencék esetében a vízszintet úgy kell beállítani, hogy a vályúba ne kerüljön víz. Emellett célszerű ezt is lefedni, hogy a téli csapadéktól is megvédjük.
Hozzászólás zárolva.