Facebook hozzászólás
372

Zabálj! Szól a test ördöge

Húsvétra készültünk, testben és lélekben, s e szó ízlelgetése vetette fel a kérdést: honnan is e kifejezés.S hogy mit is jelent számunkra a hús? A test ördöge, ugyebár. Bevallom, soha nem gondolkodtam el rajta, pedig nem olyan nehéz eljutni a megoldásig.  

Bevallom, soha nem gondolkodtam el rajta, pedig nem olyan nehéz eljutni a megoldásig.

Húsvét napja volt az első nap, amikor a negyven napos böjt véget ért, s az emberek húst vehettek magukhoz. Húsvét reggelén a misére igyekezve gondosan becsomagolták a bárányt, sonkát, kalácsot, tojást, hogy azt a  pap megszentelhesse mise után. S hogy miért?

Ismét a praktikus és hasznos népi gondolkodás csalhatatlan jelei ezek: a hosszú böjt után bizony csábító a sok finomság, megterhelő lehet a hús első magunkhoz vétele, s könnyen eshettek tehát a hívek a mértéktelenség vétkébe. Ettől védte meg őket a megszentelt étek.

Már Aranyszájú Szent János is mint egy jó orvos, figyelmeztette a híveket hajdanán, hogy milyen káros is testnek és a léleknek az a gyakorlat, ami a kiéhezett keresztényeket az asztalokhoz hajtja a hosszú koplalás után.

A hús illetve a test pozitív és negatív jelentést egyaránt hordoz, hiszen jelképezheti a bűnt, magát a gonoszt, mindazt, ami a szellemnek és a léleknek ellentéte. A test ördöge, ugyebár.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!