5 tipp, hogy elkerüld az utazási trombózist
A nyári utazások rengeteg élményt és kikapcsolódást jelentenek, de a hosszabb utak bizony veszélyeket is rejtenek magukban. Vajon kire. milyen baj leselkedhet, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.
A nyár és a jó idő az utazás, a vakáció időszaka. Ilyenkor az emberek felkerekednek, autóba, buszra vagy repülőre ülnek, és közelebbi-távolabbi helyeket látogatnak meg.
Nyaraláskor többek között a trombózis jelenti egyik nagy gondot, aminek kialakulása ugyan 1-2 órás utazásnál minimális, a hosszabb távok esetében azonban –főleg az arra hajlamosaknál- komoly rizikófaktor-növekedéssel kell számolni, amit nem szabad félvállról venni!
Miért alakulhat ki trombózis?
A trombózis lényegében fokozott vérrögképződést jelent, mely gyakran az alsó végtagok mélyen fekvő vénáiban alakul ki. Oka leginkább genetikai hajlam, súlyosabb visszerek miatt létrejövő vérpangás, várandóság, illetve bizonyos daganatok. A kialakult vérrög legnagyobb veszélye, hogy könnyen leszakadhat, így akár a tüdőbe is eljuthat, halálos tüdőembóliát okozva.
Sajnos az utazás is fokozza a trombózis veszélyét, mivel ilyenkor az emberek hosszasan egy helyben ülnek, nem mozognak, így az arra hajlamosaknál így könnyebben kialakulnak vérrögök. Járás közben ugyanis a vénákat segíti az izompumpa, így a vér könnyebben jut vissza a szívhez. A hajlam sokszor genetikai eredetű, amit a betegség hiánya miatt addig nem vizsgáltak. Ugyanakkor a repülőtereken, buszpályaudvarokon számos esetben kellett mentőt hívni tüdőembóliás beteghez, sőt voltak hirtelen halálesetek is.
Amikor viszont egy helyben ülünk, ez a hatás kiesik – akár órákra is –, így a vénákban pangás alakulhat ki. Fontos tisztában lenni azzal, hogy a jelenség megfigyelhető autós, buszos, illetve vonaton való utazások alkalmával is, nem csak a repülőn. Igaz azonban, hogy a levegőben fokozott a veszély, hiszen a gépen alacsonyabb a nyomás, valamit szárazabb a levegő, ez pedig hatással van a vér folyadékarányára is, így hatására az sűrűbbé válik, tehát a vénák munkája még nehezebb lesz.
Trombózis tünetei
A mélyvénás trombózist jellemzően egyszerűen fel lehet ismerni. Ilyenkor a végtag megduzzad, lilás árnyalatú lesz, és erősen fájdalmassá válik (bár létezik úgynevezett néma trombózis is, amikor semmiféle tünetek nem jelentkeznek). Ha a panaszokat érzékeli, akkor azonnal mentőt kell hívni, mivel, ha a kialakult vérrög leszakad, azzal halálos tüdőembólia is kialakulhat – figyelmeztet a szakember.
Előzze meg a bajt
Szerencsére az egészséges embereket csak nagyon ritkán érinti az utazás alatt bekövetkezett trombózis – főleg ha odafigyelünk sokkal több folyadék fogyasztására és a végtagok mozgatására. Ha azonban volt már ilyen gondja, esetleg genetikai hajlama van, akkor fokozott prevencióra van szükség, ami az utazás előtt órákban egy bőr alá adott kis molekulatömegű heparin injekciót jelent ( a visszaút előtt szintén!)
Hogy a gondot elkerülhesse, a következőket mindenképpen érdemes betartania:
- Utazás során igyon sok vizet, hogy elkerülhesse a vér sűrűsödését és pangását
- Legalább óránként álljon fel, és néhány percig tornáztassa a lábait, sétáljon! Ha erre nincs lehetősége, ülve is tornázhat egy keveset (hosszabb repülőutaknál a személyzet gyakorlatokat is szokott mutatni).
- A kompressziós harisnyákkal fokozhatja a vénás áramlás a mélyebb erekben, ezáltal csökkentve a rizikófaktorokat.
- Hosszabb utazás előtt, érdemes a genetikai hajlamot kivizsgáltatni, főleg akkor, ha a családjában előfordult már trombózis vagy tüdőembólia
- Genetikai hajlam esetén, érdemes felkeresnie kezelőorvosát, aki meglehet, trombózist megelőző kezelést ír elő (Forrás: Trombózisközpont)
Hozzászólás zárolva.