A blackout a memória tréfája
Mi történik, ha a rövid és a hosszú távú memória összefog az ittas ember ellen?
Blackout – így nevezi az angolszász orvosi irodalom az ideiglenes, másodpercekig, percekig, órákig vagy ritkán napokig tartó amnéziát. Főként a túlzott alkoholfogyasztással kapcsolatban emlegetik, ám nem összekeverendő a detoxxal végződő eszméletvesztéssel!
A blackout a hosszú és a rövid távú memória tréfája. Bár az orvostudomány egészen pontosan a mai napig nem tudja, hogy hogyan működik, az bizton állítható, hogy blackout során az alkohol meggátolja az agyat, hogy új emlékeket raktározzon el. A hosszú távú memória kontinuitásában így kis, fekete lyukak keletkeznek, melyeket az emlékezetkiesést elszenvedő személy még szemtanúk elbeszélései segítségével sem tud tartalommal feltölteni. Ez az úgy nevezett „en bloc blackout”, melynek pontos időtartamát azért nem lehet vizsgálni, mert az erősen illuminált ember többnyire mély álomba zuhan, mielőtt véget érne.
Az en block blackout legtréfásabb vonása, hogy a rövid távú memória időnként be-bekapcsol, így az amúgy hosszútávon emlékezni képtelen személy a jelenség lefolyása alatt képes beszélgetésbe bonyolódni, autót vezetni, és bizonyos információkat akár több percre is megjegyez.
A másik típus a töredékes blackout, mely után a kijózanodott egyén részben képes visszaemlékezni a történtekre – már ha emlékeztetik rá, hogy miket művelt részegen. Így a kezdetben hiányzó darabkákat képes előkotorni valahogy emlékei közül, melynek következtében úgy-ahogy összeáll a kép.
Forrás: http://www.duke.edu/~amwhite/Blackouts/blackouts3.html
Hozzászólás zárolva.