Itt az új esztendő, de semmi sem változik?
A depresszió nem tűnik el az óévvel!
Sokan vannak, akik egyre kiábrándultan ébrednek ezekben a napokban, mert az a hit és vágy, hogy az új esztendő változást hoz majd, nem igazolódott be. Egy depresszióban szenvedő beteget ez még mélyebbre lökhet, ezért figyeljünk rájuk, figyeljünk magunkra jobban – és forduljunk orvoshoz!
Ahogyan arról már írtunk egy korábbi interjúnkban, a depresszió orvosi értelemben vett betegség, melynek legsúlyosabb szövődménye az öngyilkosság. A nem kezelt súlyos major depressziós betegek 15-19 százaléka önkezével vet véget az életének…
Depresszióról abban az esetben beszélünk, ha az alább felsorolt kilenc tünet közül legalább öt több mint két héten keresztül észlelhető a betegnél.
- Nyomott, szomorú hangulat
- Az érdeklődés csökkenése vagy teljes elvesztése
- Jelentős testsúlycsökkenés esetleg fokozott étvágy
- Alvászavar
- Nyugtalanság vagy gátoltság
- Folyamatos fáradtságérzet
- Érdektelenség
- Lecsökkent koncentrációs- és döntési képesség
- Öngyilkossági gondolatok.
A tünetek akár egy-két nap alatt is kialakulhatnak, és ami a legfontosabb, hogy alapvető változást jelentenek a beteg viselkedésében.
A korszerű antidepresszívumok segítségével a betegek már ambuláns módon is részesülhetnek kezelésben. A terápia a major depresszió esetén kiemelt fontosságú, hiszen a kezeletlen betegség súlyos szövődményekkel jár. Ezek közül a legsúlyosabb az öngyilkosság. A súlyos depresszív zavarral küzdők 15-19 százaléka vet véget önkezével az életének. Az öngyilkosságok száma megfelelő terápiával 80 százalékkal csökkenthető.
Súlyos következmény az alkohol- vagy drogfüggőség kialakulása, mely a későbbi terápiát nehezíti, hiszen ekkor már két betegséggel kell felvenni a harcot. Hosszú távon a társbetegségek kialakulása is kockázatot jelent: szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség vagy daganatos betegségek. További nehézséget jelent, hogy a kezeletlen beteg gyakran elveszti munkáját, családok hullanak szét miatta. Ezen tényezők még tovább súlyosbítják a beteg állapotát.
„A magyar lakosság 7-8 százaléka szenved a betegségben, de átlagosan ugyanez az arány a világ más részein is. Hazánkban a betegek közel fele részesül terápiában, ez jelentős javulás a 35 évvel ezelőttihez képest, de egyben fejlődési irány is, hogy elérjük a nyugati országokban tapasztalható értékeket. A kezelt depressziós betegek számának növekedése szoros összefüggésben van az öngyilkoságok számának csökkenésével is. Minél több a megfelelően kezelt beteg, annál kevesebb az öngyilkosságok száma. 35 évvel ezelőtt 100.000 lakosra egy év alatt 4600 öngyilkosság jutott, 2019-re ez 1550-re csökkents” – mondta el Prof. Dr. Rihmer Zoltán egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai Klinikájának pszichiáter, neurológus és farmakológus szakorvosa.
Hozzászólás zárolva.