„A feleségem négykézláb ment át a Sóhajok hídján….”
Döbbenetes és kissé hihetetlen hétvégi élményéről számolt be egyik ismerősöm. Egy romantikus budapesti kiruccanáson, a Lánchídon akarta átvezetni nejét, ám az sírva négykézláb ereszkedett és úgy próbálta megkísérelni az átkelést. Később kiderült, hogy ún. gefirofóbiá-ja van.
Látott már embereket az utcán szorosan a fal mellett közlekedni, és a zebra előtt bizonytalanul ácsorogni, mert nem mernek átmenni az úttesten sem? Van olyan ismerőse, aki inkább a költségesebb taxis utazást választja a tömegközlekedés helyett? És Ön miért nem ül szívesen repülőre, vagy miért borzong meg egy több emeletes ház ablakából kinézve? Lehet, hogy a liftben sem érzi magát biztonságban, és kétségbeesetten a lakás négy fala között keres menedéket?
Ha bármelyikről is hallott, esetleg már önmagán is tapasztalta, akkor valószínű, hogy az „agorafóbia” valamelyik változata „szorongatja”!
Egyre több ember sorsát keseríti meg tartósan, akár egy életre is valamilyen tárgyhoz, személyhez, állathoz, vagy jelen esetben, – a térben elfoglalt helyzetéhez kötődő fóbia, – amely ráadásul hajlamos az emberen tovább terjedni, majd rajta egészen eluralkodni.
„A fóbiákhoz gyakran társulnak pánik rosszullétek. Ez azt jelenti, hogy a félelmet keltő tárgy, személy, szituáció közelében, vagy annak csak lehetősége, gondolata esetén is a beteg súlyos szorongásos rosszullétet él át halálfélelemmel, szívdobogásérzéssel, fulladással, remegéssel, verejtékezéssel, hasi diszkomfort érzéssel, szédüléssel. Ez a beteget megijeszti, menekülésre készteti. Ezt követően a hasonló helyzeteket is elkerüli, illetve biztonsági intézkedéseket tesz, hogy mindig kéznél legyen a gyors segítség, ha erre nincs mód, inkább elkerüli az adott szituációt.” – olvasom a webbeteg oldalán.
Veleszületett „adottság”? Fokozott érzékenység? Esetleg kora gyermekkori traumák vagy a biztonságérzet elvesztése? Lehet, hogy a hormonrendszer működése ? – a szakemberek folyamatosan vizsgálják a kiváltó okokat és keresik többféle módon a gyógyítás lehetőségét.
Elsősorban a pánikbetegség pszichoterápiás eszközeit és további speciális technikákat, gyógyszeres kezeléseket alkalmaznak a tünetek kezelésére. Többen az alternatív gyógyászat különféle gyógymódjaival próbálkoznak. Sokan azt vallják, hogy ha a problémával szembenézünk, – és nem a megfutamodást választjuk – máris megszabadulhatunk a szorongástól.
Hozzászólás zárolva.