Facebook hozzászólás
474

A hipertónia miatt is kalapálhat a szíved!

Elég egy keményebb edzés, egy kiadósabb séta, a napi stresszadag vagy egy kis szerelem, és máris összevissza kalapál a szívünk. A szabálytalan szívverés azonban vérnyomásproblémát is jelezhet, amelyre egyéb szövődményei miatt komolyan figyelnünk kell.

Szívritmuszavarról, más néven aritmiáról akkor beszélünk, amikor a szív dobogásának üteme megváltozik, mivel az ezt irányító elektromos tevékenységek nem megfelelően működnek.

A szívzavarokat gyakran a hipertónia is okozhatja – Kép: Pixabay

Az aritmia legjellemzőbb tünetei a túl gyorsan vagy túl lassan verő szív, a nehézlégzés, a légszomj, szédülés, mellkasi fájdalom. Bár sokan úgy gondolják, hogy a ritmuszavar könnyen felismerhető, nem ritka azonban, amikor semmilyen panaszt nem okoz, és csak kivizsgálás alkalmával lehet megtudni – figyelmeztet dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája. A mögöttes okokra mindenképpen érdemes fényt deríteni, mivel sokszor egy alapbetegséghez társul, amit, ha megfelelően kezelnek, a szívritmuszavar is normalizálódik.

A magas vérnyomás jellemzően nem jár tünetekkel, sokszor csak a szövődmények okozta panaszok miatt derül ki, mivel a kezeletlen hipertónia fokozza a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. „A ritmuszavar sajnos gyakran lehet a hipertónia velejárója, szövődménye, ugyanis előfordulhat, hogy a tartós magas vérnyomás hatására a bal kamra izomzata megvastagszik. Egy idő után az izomtömeg növekedése oda vezet, hogy elégtelen lesz a terület vérellátása, ami ritmuszavart okoz. A másik lehetséges szövődmény hipertónia esetén a szív ereinek elmeszesedése, amelynek következménye érszűkület, vérellátási zavar, illetve arrhytmia lehet. A ritmuszavarok hátterében talán ez a leggyakoribb ok. A szívelégtelenség lehet a magas vérnyomás kezelésében alkalmazott egyes gyógyszerek ismert mellékhatása, de okozhatja még a pajzsmirigy túlzott működése is, ami egyben hipertóniához is vezet” – mondja a doktornő.

Hipertóniát okozhat a rossz alvás
Én az éjjel nem aludtam egy órát, mondja a népszerű nóta. Ám aki nem alszik eleget, az nemcsak fáradt lesz, hanem jó eséllyel komoly vérnyomásproblémái is adódhatnak. Hogy miként függ össze az alvás és a hipertónia? Szakértőnk elárulja.

Fontos, hogy szabálytalan szívműködés, szívdobogás, kihagyás esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz! Az idejében felfedezett és kezelt magas vérnyomás meg tudja előzni a súlyosabb ritmusproblémák kialakulását. Akinek hipertóniája van, az évente legalább egyszer panaszmentes esetben is menjen el kontrollra! Ez tartalmazza az orvosi vizsgálatot, a szemfenéki kontrollt, az EKG-t és alapvető laboratóriumi vizsgálatokat. Az átmeneti ritmuszavarok és vérnyomáskiugrások felismerésében mindezeken túl segít a 24 órás, otthon hordható EKG és vérnyomásmérő, amelyek felhelyezését és kiértékelését szakorvosi központok végzik.

Forrás: Trombózisközpont



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!