A HPV okozza a torokfájást is
A torokrákkal diagnosztizált betegek egyharmadánál megtalálták a méhnyakrák okozója, HPV-vírus valamely fajtáját is egy új kutatás során. A HPV-nek száznál is több fajtája ismeretes, az emberek többsége hordozza, ám az immunrendszer többnyire hatékonyan véd ellene.
A humán papillomavírus (HPV) a méhnyakrák leggyakoribb okozója, fertőzése nemi vagy orális úton terjed. Június elején Michael Douglas amerikai színész hozta összefüggésbe torokrákját az orális szexszel. Az Oxfordi Egyetem kutatói kimutatták, hogy a torokrákos esetek mekkora hányada írható a HPV számlájára – idézi a BBC hírszolgálata a Journal of Clinical Oncology című szaklapban megjelent tanulmányt.
A HPV-nek száznál is több fajtája ismeretes, az emberek többsége hordozza, ám az immunrendszer többnyire hatékonyan véd ellene. Leginkább két fajtája, a HPV-16 és a HPV-18 okoz daganatot. Évente mintegy 1500 új torokdaganatot diagnosztizálnak Nagy-Britanniában, közülük körülbelül 470 bizonyul halálosnak. A tanulmány a torokrák és a HPV összefüggését vizsgálta egy nagyszabású életmód- és rákkutatás során gyűjtött vérminták alapján. A vizsgálat kezdetekor minden résztvevő egészséges volt.
A HPV egyik legfontosabb fehérjéje, az E6 hatására képződő ellenanyag jelenlétét keresték a vérmintákban. Ha kimutatható volt, az azt jelentette, hogy a vírus legyőzte már a védelmi rendszert, és rákos változásokat indított el a sejtekben. A tíz éven át gyűjtött minták közül összehasonlították annak a 135 személynek az eredményeit, akiknél torokrák alakult ki, 1599 egészséges, nem rákos személyével. A daganatos betegek 35 százalékának vérében találták meg az antitestet, az egészségeseknél egy százaléknál is kisebb arányban volt jelen.
A tanulmány szerint a HPV okozta torokráknak nagyobb a túlélési esélye, mintha más tényező, alkohol vagy dohányzás vezetett volna a daganathoz. Akik az antitesteket hordozták a vérükben, azoknak 85 százaléka a diagnózis után még öt évvel is életben volt, ellenben azoknak a betegeknek, akiknél nem találtak antitestet, 58 százaléka meghalt. „Ezek a feltűnő számok bizonyíthatják, hogy a HPV-16 a torokrák egyik jelentős okozója lehet” – mondta Ruth Travis, a tanulmány egyik szerzője, a Brit Rákkutató Intézet munkatársa.
Az intézet egészségügyi információs igazgatója, Sara Hiom hozzátette: „A HPV rendkívül elterjedt vírus. A biztonságos szex csökkentheti a kórokozó továbbadásának vagy elkapásának kockázatát, ám az óvszer nem állítja meg a vírus terjedését. Ha a HPV-oltás az orális fertőzések és a torokrák ellen is hatásos, akkor az eddig ismertnél szélesebb körű védelmet nyújt, ám erről nem áll rendelkezésünkre elegendő kutatási adat.”
Hozzászólás zárolva.