Facebook hozzászólás
190

A legújabb divat, trend- a selfness

A személyiségformálást teszi divattá a legújabb trend a test egészsége, a mozgás és a kiegyensúlyozott táplálkozás – vagyis a wellness – mellett. A selfness az egészséges életmódra törekvők számára a testi jóllét mellett az érzelmi és lelki kiegyensúlyozottságot kínálja.

A selfness nem az időleges kikapcsolódásra, hanem a hosszú távú változásra helyezi a hangsúlyt. A valósítsd meg önmagad szlogenjét a találd meg önmagad váltja fel. A selfness aktivitást jelent, vagyis azt, hogy az ember „dolgozik magán".

Egészséges énkép

A fogalomnak egyelőre nincs magyar megfelelője – sok társához hasonlóan talán soha nem is lesz. Egyelőre a szakemberek többsége is a wellness egyik kiegészítő elemeként emlegeti, holott valójában ennél többről, egy másfajta jóllét-megközelítésről van szó. Míg a legkorábbi sztár, a fitnesz az aktív mozgásra, az azt felváltó wellness pedig a passzív kikapcsolódásra, a test ellazítására és egészségére helyezi a fő hangsúlyt, addig a selfness az önmegismeréssel, személyiségfejlődéssel foglalkozik elsősorban. Ennek megfelelően a cél az egészséges énkép kialakítása és önmagunk pozitív megváltoztatásának igénye mellett a felelősségvállalás képességének megszerzése. A különféle egyéni és csoportos stresszkezelő és személyiségfejlesztő technikák mellett a selfness természetgyógyászati és egyéb alternatív gyógymódok használatával ígéri a kitűzött cél elérését. Szokás az új irányzatot az önmegváltoztatás trendjeként is értelmezni, mivel mind a felelős gondolkodás elkezdése, mind saját képességeink felmérése magában hordozhatja a változás igényét. A kiemelt kompetenciák elsajátításának – a személyes kiegyensúlyozottság elérése mellett – társadalmi haszna is lehet, hiszen az egészséges, harmonikus, saját képességeit folyamatosan fejlesztő és felelősségteljes ember a többiekkel is hatékonyabban működik együtt.

Önzés helyett

A selfness kifejezést Matthias Horx német trend- és jövőkutató, a német jövőkutató intézet vezetője alkotta meg 2002-ben, amikor arról írt, hogy a pillanatnyi kikapcsolódást nyújtó wellness helyett saját életünk irányításának képessége kerül a középpontba. Bár a szó alapján talán az önzésre is asszociálhatnánk, valójában az önmagunkra figyelés a lényeg, ami fontos különbség. Az új trend leglátványosabban német nyelvterületen hódít, de már Magyarországon is számos lehetőség közül választhatnak a selfness iránt érdeklődők. Az emberek többsége azonban a küzdelmes öntréningnél jobban hajlik a kényelmes pihenésre, ezért itthon a szállodák selfness-programjainak többsége kiegészítő wellnesslehetőségeket is kínál. Számos szálloda és oktatóközpont rendez tanulókirándulásokat, életmód-tanácsadást és személyiségfejlesztő tréningeket, amelyek mind a selfness kitűzött céljainak elérését segítik.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!