Facebook hozzászólás
183

A Nagy AHA-élmény

Velem számtalanszor előfordult, hogy egy problémám hosszasan rágódok, vagy a kelleténél tovább boncolgatom, és mégsem sikerül megértenem vagy megoldanom. Aztán egy teljesen váratlan helyzetben mintegy villámcsapásként érkezik a szinte már kézenfekvőnek tűnő válasz.

AHA.  Hiszen milyen egyszerű…

A pszichológia is definiálta ezt a sajátos probléma megoldást, és mily meglepő- aha-élménynek nevezte el.

Az aha-élmény bekövetkezte előtt  nem tudatos gondolkodási folyamatok zajlanak le fejünkben, illetve a korábbi sikertelen megoldási ötletek és  lényegtelennek tűnő részletek elhalványulnak. Vagyis lehet, hogy úgy érezzük, hogy egy időre nem foglalkozunk a problémával, ám agyunk szüntelenül dolgozik a mi tudtunk nélkül is.

Aztán a megfelelő ötlet mintegy váratlanul villan be, intuitív módon érkezhet, s válik rögvest egészében érthetővé minden.

Albert Schweitzer orvos-teológus meséli önéletrajzában, hogy afrikai munkája során nem hagyta nyugodni egy filozófiai kérdés: Mi az az etikai magatartás, ami nemzettől-kultúrától függetlenül mindannyiunkra érvényes?

Nagyon érzékletesen mutatja be, ahogy állandóan körbe-körbejárja a kérdést, sokszor érzi úgy, hogy már a megoldás közelében toporog, de „Nekifeszültem egy vasajtónak, és nem engedett”- vallja be végül.

Ez valóban így van. Néha nekünk is áthatolhatatlannak tűnik egy-egy nehézség vagy életfeladat. Ilyenkor van, aki azt a taktikát választja, hogy csak a problémára koncentrál, míg mások elengedik egy időre és pihentetik.

Schweitzer az első megoldást választotta, s az élet úgy hozta, hogy egy uszály fedélzetén utazva, minden erejével azon volt, hogy választ találjon végre a kínzó kérdésekre. Ahogy lassan csordogált egy folyón, a természetet csodálva „anélkül, hogy megsejtettem vagy keresetem volna, megjelentek előttem a szavak: >Az élet tisztelete<. A vasajtó engedett”

Az idézet is rávilágít az aha-élmény gyakran katartikus, felszabadító élményének voltára.

Az aha-élménynek a terápiás kapcsolatokban is jelentős szerepe van: ilyenkor a pszichiáter vagy pszichológus segítségével, de saját képességeinkre, érzéseinkre és élményeinkre támaszkodva juthatunk el  kríziseink megoldásához, saját aha-élményünk megtapasztalásához.

Ez pedig óriási segítség lehet egy lelki-gyógyulási folyamat során.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Amit érdemes tudni a peptidekről

A tudatos bőrápolással és a szépségápolási termékek körültekintő megválasztásával sokat tehetünk annak érdekében,…

Panaszok, amikkel érdemes azonnal fogorvoshoz fordulni

Köztudott, hogy nőként fokozottabban ki vagyunk téve a különböző fogászati problémáknak, hiszen a fogaink állapotát…
1 / 3 459

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!