A zsírcsomó
Egyes szakemberek szerint a zsírcsomó, orvosi nevén lipoma, az anyagcserezavar, a máj és az epe nem megfelelő működésének jelei.
A zsírcsomó, orvosi nevén lipoma, a legelterjedtebb bőr problémák egyike. A lipoma a bőr alatt található, gumiszerű anyagra emlékeztető, mozgatható csomó, ami általában annyira kicsi, hogy csak a bőr halvány elszíneződésével válik láthatóvá a külvilág számára.
Többnyire a karokon, lábakon és a törzsön nő ki, de előfordulhat a nyakon, a fejen, az arcon és a fenéken is. Általában a 40 és 60 év közötti személyeket érinti, nőkön kisebb, mint a férfiaknál.
A legtöbb lipoma 5 centiméternél kisebb, viszont szélsőséges esetekben akár 20 centiméter nagyságúra is megnőhet. Ez esetben tanácsos orvoshoz fordulni, mert bár a zsírcsomó még ilyetén méreteket öltve is fájdalommentes jelenség, számos kényelmetlenséghez vezethet. A kinövés elburjánzása akkor a legkellemetlenebb, ha az látható helyen, mint például az arcon megy végbe.
Ezt az esetet leszámítva a zsírcsomót általában nem kell, és nem is nagyon lehet kezelni. A zsírsejtek alkotta csomó többnyire ártalmatlan, így ha nem okoz semmilyen kényelmetlenséget, békén kell hagyni.
Több elmélet is kering arról, hogy mi okozza a bőr alatti, gumi állagú csomókat. Egyes szakemberek szerint a lipoma örökletes, tehát egészségügyi kondíciótól függetlenül nő ki a bőrön. Mások úgy tartják, hogy a „göröngyök” az anyagcserezavar, a máj és az epe nem megfelelő működésének jelei. Ha a két elméletet ötvözzük, akkor ahhoz a megoldáshoz jutunk, hogy a már meglévő csomókat maximum sebészi úton tüntethetjük el, viszont a kávé, cigaretta, alkohol, a stressz és a túl zsíros ételek kerülésével megelőzhetjük az újabbak kialakulását.
Mindenesetre ha ilyen csomókat fedezünk fel valamelyik testrészünkön, ajánlatos orvoshoz fordulni, mivel, bár a szimpla lipoma ártalmatlan, létezik olyan válfaja, az úgy nevezett liposzarkóma, ami a zsírsejtek elrákosodását jelenti.
Hozzászólás zárolva.