Egy női hormon, mely véd a stressztől
Az endokrinológusok szerint a nemi különbségek velünk születettek. Van egy női hormon, az oxitocin, mely az anyaságért felelős. A nők kevésbé érzékenyek a stresszre, ez épp az utódgondozással függ össze. Ha gyereket kell nevelni, akkor nincs erő és idő stresszelni.
A hazai kutatások is azt igazolják, hogy a nők könnyebben birkóznak meg a stressszel, mint a férfiak. A Los Angeles-i egyetem tudósai is közzétettek egy hasonló eredményt mutató tanulmányt. A jelenség magyarázatát egy oxitocin nevű hormonban vélik felfedezni. Az oxitocin stressz helyzetekben termelődik, embereknél és állatoknál egyaránt. Ez a hormon megnyugtat, oldja a félelmet és elősegíti a kapcsolatteremtést. A férfi szervezet is termeli ezt a hormont, de hatását valószínűleg csökkentik a férfihormonok. A férfiak harccal vagy elfutással reagálnak a stresszre, a nők ezzel szemben a védekezés és a kapcsolatteremtés taktikáját alkalmazzák. A nők tanácsot kérnek, a férfiak nem.
Sok évtizedes megfigyelés azt mutatta, hogy a nők a menstruáció ideje alatt ritkán kaptak infarktust. Ezzel szemben ma több nő kapja el a férfibetegségnek tartott szívinfarktust. Ez azzal függ össze, hogy a hagyományos női szerepek megváltoztak. A nők „outside home” szerepbe kerültek, mely igényli a stresszt. Az otthonon kívül színre lépett a férfias nő, aki nem különbözik helytállási képességében a férfi társától. Az otthon, gyermeki, stressz mentes légköre megváltozott.
Környezetemben is tapasztalom, hogy a magányos nők sokkal idegesebbek. Gyakran intenzíven sportolnak, vagy rendkívül pörgős életet élnek, hogy levezessék a fölös energiáikat, feszültségüket.
Elgondolkodtató a fent említett tény és összefüggés, hiszen a világunk egyre inkább individualizálódik. A nők egyre később vállalnak gyereket. Egyre stresszesebbek vagyunk. Lehet, hogy az emancipáció ezen a szinten visszaüt?
Hozzászólás zárolva.